Bozulan diş sağlığı, kalbe zararlı! Bunlardan uzak durun

Dr. Öğr. Üyesi Safiye Selin Köymen, Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında önerilerini sıraladı. Ağız sağlığına dikkat etmeyen kişilerde ağız kokusu, diş çürükleri ve diş kaybı gibi sorunların yaşanabileceğini kaydeden Köymen, "Kalp hastalıkları, solunum sorunları ve diyabet gibi hastalıklar da bununla beraber geliyor." dedi. Diş ve diş eti sağlığıın korunması için hangi yiyecek ve içecek öneriliyor? Uzak durulması gereken yiyecek ve içecekler hangileri? İşte Safiye Selin Köymen'den tavsiyeler...

SAĞLIK 21.11.2023, 13:03 27.11.2023, 12:22 Hakan Öksüz
Bozulan diş sağlığı, kalbe zararlı! Bunlardan uzak durun

1996 yılından bu yana her yıl kasım ayında Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kutlanıyor. Bu yıl 20-26 Kasım arasında kutlanan Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden açıklama yayımlandı. Restoratif Diş Tedavisi Bölümü'nde görevli Dr. Öğr. Üyesi Safiye Selin Köymen, diş sağlığına dikkat edilmemesi durumunda yaşanabilecek sorunlar hakkında bilgiler verdi.

Ağız sağlığına dikkat etmemek, bu sorunlara yol açıyor

Yetişkin bireylerin 6 ayda bir diş muayenesinden geçmesi gerektiğinden bahseden Köymen, "Diş ve diş eti hastalıklarında tedavide geç kalındığı durumlarda ağız kokusundan tutun da diş eti kanamaları, diş çürükleri ve diş kaybına kadar birçok problem ortaya çıkıyor. Ağız kokusu, kalp hastalıkları, solunum sorunları ve diyabet gibi olumsuzluklar da beraberinde geliyor." dedi.

Önerilmeyen yiyecek ve içecekler

Diş sağlığının korunması için öncelikli olarak şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerektiğine işaret eden Köymen, "Turunçgiller ve limon gibi asitli yiyecekler ile gazlı içecekler, diş minesinde aşınmaya sebep oluyor. Kahve ve çay, diş etinde renklenmelere sebep olurken tütün kullanımı da diş eti hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Bütün bunların sonucunda diş kaybı kaçınılmaz hale geliyor." ifadelerini kullandı. 

Önerilen yiyecek ve içecekler

Dr. Öğr. Üyesi Safiye Selin Köymen, diş ve diş eti sağlığının korunmasında hangi yiyecek ve içeceklerin önerildiğini de sıraladı. Yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinin tavsiye edildiğini kaydeden Köymen, "Havuç, elma, kereviz gibi lifli sebze ve meyveler, yeşil çay, badem ve fındık gibi ürünler, diş minesini güçlendiriyor." diye konuştu.

Diş ipi, dil fırçası ve ağız gargarası 

Ağız gargarası ile diş ipi kullanımının günlük rutine dönüşmesi gerektiğine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Safiye Selin Köymen, "Kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce dişler, ikişer dakika boyunca etkili şekilde fırçalanmalı. Diş fırçası, ara yüzeylerde kalan plağı tam olarak temizleyemiyor. Diş ipi kullanımı, bakteri oluşumunu azaltacağı için ağız kokusunu engeller. Dil fırçası ve ağız gargarası bakımı da rutin şekilde yapılmalı." dedi.

Yorumlar (0)