Binlerce liralık ilaç çöp oldu

Bursa'nın İnegöl ilçesinde öğrenciler, evlerinde kullanılmayan miadı dolmuş ilaçları topladı. Öğrencilerin sadece yüzde 10'undan gelen ve çöpe gidecek olan ilaçların maddi değer toplamı 146 bin lira olarak belirlendi.

Binlerce liralık ilaç çöp oldu

İnegöl Devlet Hastanesi öncülüğünde Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle başlatılan projeyle öğrenciler, evlerinde bulunan miadı geçmiş ilaçları topladı.

Hastane personeli, toplanan miadı geçmiş ilaçları tek tek kayıt altına aldı ve ortaya korkunç bir rakam çıktı.

6 bin 112 ilaç toplandı

Bir ay zarfında 6 bin 112 kutu ilaç toplanırken, İnegöl Devlet Hastanesi girişinde sergilenen ilaçların maddi değeri 146 bin 888 lira olarak tespit edildi.

Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan İnegöl Devlet Hastanesi CEO'su Hayrettin Göçmen, "İnegöl çapında başlattığımız proje çerçevesinde, okullarımızda okuyan öğrencilerimizden evlerinden miadı geçmiş ilaçlarını getirmeleri talep edildi. Toplanmış olan miadı geçmiş ve kullanılmayan ilaçlar hastane idaremizce tek tek sayıldı ve not edildi. Öğrencilerin ancak yüzde 10'undan dönüş oldu. Ama ortaya çıkan rakam korkunç." ifadelerini kullandı.

Toplanan miadı geçmiş ilaç kutusu sayısının 6 bin 112 olduğunu kaydeden Göçmen, "Çöpe atılan ve her bir kuruşu yine bizlerden çıkan bu ilaçların toplam maddi değeri ise 146 in 888 TL. Çöpe atılan her bir ilaç ortak kamu kaynağıdır. Lütfen ilaçlarımızı gerektiği kadar tüketelim." uyarısında bulundu. 
 

Banu Fırıncılar

Banu Fırıncılar, 1995 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih bölümünü kazandı. Üniversite yıllarında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı ve çeşitli internet sitelerinde çevirmen olarak çalıştı. Aynı zamanda Orta Doğu Araştırmaları alanında seminerlere katıldı. Üniversiteden Ocak 2019’da mezun oldu ve şubat ayından beri Habernediyor.com’da editör olarak çalışıyor.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER