Binlerce eczane kapanma riskiyle karşı karşıya

Sivas Eczacı Odası'ndan Başkan Bahadır Eren, her iki eczaneden birinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

SAĞLIK 30.06.2022, 22:41 02.07.2022, 08:45 Koray
Binlerce eczane kapanma riskiyle karşı karşıya

Sivas Eczacı Odası, 54. Bölge Eczacı Odası ve Bahadır Eren Türk Eczacıları Birliği'nce yayımlanan netice deklarasyonuna ilişkin olarak basın açıklamasında bulunuldu ve eczacılığın ekonomik tehdit altında olduğu kaydedildi. 

"Sorumlu olan eczacılar değildir"

Başkan Eren, 2009'dan itibaren ilaç fiyat kararnamesinde değişikliğe gidilmediğini belirterek, ekonomik kriz sebebiyle eczacıların çok zor durumda kaldığını, eczane depolarına olan borçlarını dahi ödeyemez duruma geldiklerini ifade etti.

Türk Eczacıları Birliği'nin bu hususta diyalog kanallarını sonuna dek kullandığını söyleyen Eren, şu ifadeleri kullandı:

“Türk Eczacıları Birliği'nin problemin çözümü amacıyla yaptığı sayısız uyarı ve girişimi görmezden gelinmiş, her türlü yapıcı tavsiye göz ardı edilmiştir. Bu krizin daha da derinleşmesine seyirci kalınmıştır. Mevcut şartlar yalnızca bugünümüzü değil, ilerleyen seneleri de karartmıştır.

Hastaların ilaca ulaşım probleminin çözülmesi bir tarafa, ilaç yoklukları artık daha sık yaşanır hale geldi. Son zamanlarda özellikle kalp rahatsızlıkları, tansiyon ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlara ulaşımda zorluk çekilmektedir. Hastaların maruz kaldığı bu mağduriyetin sorumluları eczacılar değildir. Bu problemlere gerçekçi ve kalıcı çözümler bulunmazsa her şey daha da kötüye gidecektir. Sonuç olarak da ciddi sağlık problemleri yaşanacaktır. Kanser ilaçları başta olmak kaydıyla çok sayıda yeni nesil ilaç da ülkemize gelmemektedir. Hastalarımız daha yenilikçi ve etkin tedavilerden mahrum durumdadır. Hastalara fiyat farkı çıkmayan ilaç neredeyse kalmadı. Halihazırdaki ekonomik şartlar da düşünüldüğünde hastalar açısından sürdürülemez olan bu durum, bizler açısından da sürdürülemez bir haldedir.

"İflaslar an meselesi"

Eczacılar personel, doğal gaz, elektrik, kira gibi ödemelerini yapamaz hale gelmiş, ecza depolarına olan borçlar birikmiş, borcu borçla ödedikleri bir sarmala girmişlerdir. En basit giderleri bile karşılayamaz hale gelen eczacıların bu sarmaldan çıkması pek mümkün görünmemektedir. Her iki eczaneden birinin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bu ortamda iflasların başlaması adeta an meselesidir. 

Eczacılık mesleğinin ve bütün bu sıkıntıların göz ardı edilmesi, bu problemleri çözme irade ve isteğinin olmadığını ortaya koymaktadır. Biz eczacılar olarak bu iradeye boyun eğmeyeceğiz. Bu duruma karşı eylem yapacağız çünkü mesleğe başlarken ettiğimiz yeminin gereği de budur. Kamuoyunun bilgisine sunarız."

Yorumlar (0)
25
açık