Bin yıllık mucize: Kanser hücrelerini yok ediyor

Diyetisyen Cansu Arslan, Sivas’ta bu ay ve önümüzdeki ay toplanan karamuk bitkisinin kanser hücreleriyle savaştığını ve yok ettiğini belirtti.

SAĞLIK 26.09.2022, 18:52 Koray
Bin yıllık mucize: Kanser hücrelerini yok ediyor

Tabiatta kendiliğinden yetişen karamuk bitkisi eylül ve ekim aylarında toplanıyor. Yaş olarak tüketilebilen bitki, kurutulduktan sonra çay haline getirilerek de tüketilebiliyor. Yaklaşık olarak 1000 senedir bilinen ve tüketilen bu bitkinin içinde E, C ve A vitaminleri, magnezyum, bakır ve kalsiyum mineralleri bulunuyor. Özellikle kış mevsiminde tüketilen karamuk, girip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere çok sayıda hastalığa karşı iyi geliyor. Hücre sağlığını koruduğu için enfeksiyon ve iltihap oluşumunu önleyen karamuk, kanser hücrelerine karşı da öldürücü etkisiyle en önemli koruyucular arasında sayılıyor. Sofralarda ağırlıklı olarak komposto ve marmelat olarak yer bulan karamuk, etin üzerine sos olarak da kullanılıyor. 

"Kanser hücreleri üzerinde öldürücü etkisi var"

Diyetisyen Arslan, bahse konu meyvenin kabızlık, diyabet, obezite ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

"Anadolu coğrafyasında 1000 seneyi aşkın bir süredir kullanılıyor. Ekşi bir tadı var. Büyüklerimiz yapraklarıyla birlikte tüketiyormuş. Mineral ve vitamin bakımından çok zengin bir bitki. İhtiva ettiği antioksidanlar sayesinde vücutta iltihabı ve enfeksiyonu önlüyor. Kan damarlarını kuvvetlendirir, alerji oluşumunu azaltır. Lif ihtiva ettiği için insülin duyarlılığını artırır, kolesterolü ve kan basıncını dengeler, sindirimi kolaylaştırır. Böylelikle kabızlığı, obeziteyi, diyabeti ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur. Girip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. Bazı çalışmalarda kanser hücreleri üzerinde de öldürücü etkisi olduğuna işaret ediliyor. 

"Yararları saymakla bitmiyor"

Yani yararları saymakla bitmiyor. Yaşken meyve olarak tüketelim. Bir porsiyonu yaklaşık olarak bir avuç kadar düşünülebilir. Kurutulmuş hali yoğurtlara yulaf ezmesiyle eklenebilir ya da fındık, ceviz gibi yağlı tohumlarla ara öğünde de tüketilebilir. Komposto ve sos olarak kullanılabilir. Taze halini dondurucuda saklayabilir, kışın tüketebilirsiniz."

Yorumlar (0)