Bilim Kurulu üyesi uyardı: Gezeceğim derseniz hiçbir şey başaramayız!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede Türkiye'nin başarı elde ettiğine dikkat çekerek, "Vatandaşın tedbiri olmazsa olmazdı. Vatandaş şu an, 'Ben evde durmuyorum, dışarı çıkacağım, gezeceğim ve dolaşacağım' gibi bir gayret içerisine girerse gerçekten hiçbir şey başaramayız." dedi. 

SAĞLIK 08.05.2020, 11:55
Bilim Kurulu üyesi uyardı: Gezeceğim derseniz hiçbir şey başaramayız!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, vatandaşların yeni tip koronavirüs (Covid-19) kapsamında alınan önlemlere genel olarak uymasının ardından vaka sayılarında düşüş görüldüğünü söyledi. 

Prof. Dr. Çelik, insanların bundan sonraki dönemde de tedbirli olması gerektiğini vurgulayarak, "Vatandaşın tedbiri olmazsa olmazdı. Vatandaş şu an, 'Ben evde durmuyorum, dışarı çıkacağım, gezeceğim ve dolaşacağım' gibi bir gayret içerisine girerse gerçekten hiçbir şey başaramayız. Şu an 83 milyonluk bir nüfusta 130 bin gibi bir rakamdan bahsediyoruz. Bu kadar sınırlı tutabilmişiz. Vatandaşın desteği ile bu mümkün olabildi. Evde kaldı, izole oldu ve sosyal mesafe kurallarına uydu. 20 yaş altı ve 65 yaş üstünün sokağa çıkma yasağı var. Bu son derece iyi gidiyor. Bunların hepsinin büyük faydası var." açıklamasını yaptı. 

"Hangi hastanelerin pandemi ve yoğun bakım ünitesi yapılacağına karar vermiştik"

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle kendilerinin ve hastaların da deneyim kazandığını belirten Prof. Dr. Çelik, "Bizim de hekimler ve hastalar olarak tecrübemiz şu oldu; Çin'de vakanın ortaya çıkmasının ardından bizim 1,5 ayı aşan bir deneyim ve tecrübe oluşturma planlamamız oldu. Hakikaten biz o dönemde hangi hastanelerin pandemi ve yoğun bakım ünitesi yapılacağına karar verdik. Diğer hastaların da bunlara karışmaması için bütün önlemleri aldık ve işte başarı burada yatıyor. İkinci başarı konusu da tedavi yönünden. Türk hekimleri gerçekten sorgulayan ve düşünen bir hekim olarak hareket ederek bunu gösterdiler ve tedavilerdeki bazı yanlış algıları bertaraf etmeyi bildiler. Olası hasta bakımını çok iyi yaptığımızı gösterdiler." dedi. 

"Planımız her zaman hazırdı"

Prof. Dr. Çelik, Pandemik İnfluenza (Grip) Ulusal Hazırlık Planı'na değinerek, "İnfluenzayı biz hastalara yapıyorduk. Zaten ben enfeksiyoncu olduğum yani idareci olmadığım zaman da yapıyorduk. Planımız her zaman hazırdı. Çünkü salgın bitmiş gibi bir algıya kapılmamız mümkün değil. Bundan sonra da yaptığımız bir plan var. Bir sonraki yıl daha iyisini nasıl ortaya koyacağımızın planlamasını yapmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı. 

"Sars koronavirüs çok daha fazla ölüme yol açmıştır"

Sars virüsü ile yeni tip koronavirüsün (Covid-19) birbiriyle bağlantılı olduğunu aktaran Prof. Dr. Çelik, "Kovid-19 hastalığını yapan virüs sars koronavirüs 2. Bu sars virüsü ile yüzde 80'e yakın bir benzerlik gösteriyor. Mutasyonlar biraz değişiklik göstermiş ve daha patojen ve daha bulaşıcı bir hale gelmiş. Ölüm açısından bakacak olursak sars koronavirüs çok daha fazla ölüme yol açmıştır. Bunu yorumlamak zor. Belki anlaşılması tedavi için farklı olmuş olabilir. Biz onlardan da bir tecrübe kazandık. Sars koronavirüs 2'de daha hazırlıklıydık. Şu an daha tecrübeliyiz. Bunun ne olacağını bilmek zor. Bu tamamen mutasyona bağlı bir şey." diye konuştu. 

"İnsanlara yaklaşmaktan korkan ve kaçan bir hale geldik"

Prof. Dr. Çelik, sıkıntılı günlerin atlatılacağını ümit ettiklerine dikkat çekerek, "Türkiye'de salgının sonlandığı zamanı görmemiz lazım. Yeni vakaların bildirilmediği hepsinin iyileştiği vakalar olacak. Bu önlemler bu kadar sıkı devam eder mi? Hakikaten tamamen kendimizi izole ettik. İnsanlara yaklaşmaktan korkan ve kaçan bir hale geldik. Bu nasıl gidecek, onu göreceğiz; ama belki de arkadaşımızı gördüğümüzde sıkı sıkıya sarılmayacağız. Bunun olacağını sanmıyorum; ama umarım eski günlerimize kavuşacağız diye umut etmekteyim." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu