Bilim Kurulu üyesi uyardı: Bu şekilde kazanamazsınız!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, yeni tip koronavirüs (Covid-19) konusunda paniğe kapılmaması gerektiğine dikkat çekerek, "Korona korku sendromu oluştu. Şu anda bizim toplumu en çok tehdit eden olay bu, korkuyu yenmemiz lazım. Bir maçı asla korku ve panikle kazanamazsınız. Bunun için sakin, tedbirli olmalıyız, panik halinden kurtulmalıyız. Bizim de öyle olmamız gerekiyor." açıklamasında bulundu. 

SAĞLIK 02.04.2020, 15:48
Bilim Kurulu üyesi uyardı: Bu şekilde kazanamazsınız!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, insanlarda "korona korku sendromu" meydana geldiğini kaydederek, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelenin korku ve panikle kazanılamayacağını ifade etti. 

Prof. Dr. Çelik, insanlara evde kalınması çağrısında bulunarak, zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamasını önerdi. 

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) veba ve tüberküloz gibi değerlendirilmemesi, insanların birbirine vebalı gibi yaklaşmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Çelik, virüsün ömür boyu insan vücudunda kalmayacağını kaydetti. 

"İnsanlar yüzde 95 iyileşiyor"

Prof. Dr. Çelik, yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan insanların yüzde 95 iyileştiğine dikkat çekerek, "Yüzde 5 de yaşlı vatandaşlarımızda can kaybına giden sonuçlar görüyoruz. Bu çok üzücü bir şey. Bizlerin yapmaya çalıştığı şey yaşlıların hayata tutunmasını sağlamak. Bunun için de elimizden geleni yapıyoruz." ifadelerini kullandı. 

"Birbirimize bulaşıcı hastalığımız var gibi davranmamamız lazım"

Yeni tip koronavirüse (Covid-19)yakalanıp damgalanma endişesi yaşayan insanlar bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Çelik, "İki tip vatandaş var. Birincisi 'Ben test yaptırmak için geldim' diyen var. Bu test sadece o anı gösterir. Yarın, bu virüsü almayacağınız anlamına gelmez. Bu adli sicil kaydı gibi bir şey değil. Sizin siciliniz temiz diye ortaya çıkamazsınız çünkü virüsün ne zaman bulaşacağını bilemezsiniz. İkincisi test yaptırmaktan kaçınanlarda damgalanma korkusu var. Bu da yanlış bir şey. Birbirimize bulaşıcı hastalığımız var gibi davranmamamız lazım." diye konuştu. 

"Bir maçı asla korku ve panikle kazanamazsınız"

Prof. Dr. Çelik, "korona korku sendromu"nun oluştuğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Şu anda bizim toplumu en çok tehdit eden olay bu, korkuyu yenmemiz lazım. Bir maçı asla korku ve panikle kazanamazsınız. Bunun için sakin, tedbirli olmalıyız, panik halinden kurtulmalıyız. Bizim de öyle olmamız gerekiyor. Televizyonlar, daha temkinli, korku ve panikten uzaklaşacak şekilde yayın yapmalı. Basın yayının rolü çok büyük bu konuda. Bunun dışında kendi aramızdaki gereksiz dedikodular, fısıltılar ve medya dediğimiz aslında hiç sosyal olmayan vatandaşları korku ve paniğe sevk eden anti sosyal dediğimiz medyanın rolü çok daha büyük gibi duruyor. Bunun yenebileceğimiz bir hastalık olduğunu insanlara anlatmamız lazım."

"Bizim için önemli olan, hızlı pikin oluşmasını önlemek"

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelede sosyal izolasyonun önem arz ettiğini aktaran Prof. Dr. Çelik, vatandaşlara evde kalmaları için çağrı yaparak, "Şu anda altından kalkamayacağımız bir hasta popülasyonumuz yok. Süreci daha rahat götürebiliyoruz. İnşallah bu daha da artmaz. Bizim için önemli olan, hızlı pikin oluşmasını önlemek." dedi. 

"Türkiye'de ikinci kez enfekte olan yok"

Prof. Dr. Çelik, bu durumu önlemek için vatandaşın sorumluluk alması gerektiğini kaydederek, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedavisi için çeşitli çalışmalar gerçekleştirildiğini ve Türkiye'de ikinci defa enfekte olan bir vaka ile karşılaşılmadığını aktardı.
 

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu