Bilim Kurulu üyesi: Psikopata bağlayacağız, tedirginliğe gerek yok!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik,  "ATM ve diğer elektronik cihazlara dokunmak çok tehlikeli olabilir; ama bunun bir sonu yok. Böyle şeyler düşünürken psikopata bağlayacağız. Bu kadar tedirgin olmaya gerek yok. Ellerimizi yıkayalım, temiz olalım." dedi. 

SAĞLIK 31.03.2020, 12:57
Bilim Kurulu üyesi: Psikopata bağlayacağız, tedirginliğe gerek yok!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Çelik, bina girişlerinde bulunan kapı şifrelerine ve ATM'lere dokunulduğunda dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "ATM ve diğer elektronik cihazlara dokunmak çok tehlikeli olabilir; ama bunun bir sonu yok. O ortamlarda virüs yaşayabilir. Böyle şeyler düşünürken psikopata bağlayacağız. Bu kadar tedirgin olmaya gerek yok. Ellerimizi yıkayalım, temiz olalım. ATM, bina girişlerindeki kapı şifreleri gibi yerlere dokunduktan sonra elimizi, ağzımıza ve gözümüze götürmeyelim. Mutlaka eller hemen yıkanmalıdır. Sosyal izolasyona dikkat etmeliyiz." şeklinde konuştu. 

"Hava yolu ile bulaşsaydı çok daha fazla insana bulaşırdı"

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) bulaşma yollarına ilişkin Prof. Dr. Çelik, "En çok bulaşma yolu ağızdan çıkan tükürük ve damlacıklardır. Biz 1 metre kabul ediyoruz mesafeyi. Çünkü çoğunluğu bu safhada göstermiş. Virüs hava yolu ile bulaşmıyor. Hava yoluyla bulaşan hastalıklar kızamık, kızamıkçık, suçiçeği, verem gibi diğer hastalıklardır. Hava yolu ile bulaşsaydı çok daha fazla insana bulaşırdı." dedi. 

"Otobüste, minibüste ve asansörde maske takın"

Maske kullanımına ilişkin Prof. Dr. Çelik, "Açık havada ve başkalarından uzakta iseniz maske takmanıza gerek yok. Sosyal izolasyon mesafesinden yani 1 metreden daha yakın kalacaksanız, kapalı ortama girmişseniz maske takmanızı öneriyoruz. Otobüste, minibüste ve asansörde maske takın. Ama dışarıda temiz havada yürürken yanınızda da kimse yokken maskenin gereği yok. Kendinizi boş yere sıkıntıya sokmuş oluyorsunuz. Çünkü maske ile nefes alıp vermek çok daha zor." açıklamasını yaptı.
 

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu