Bilim Kurulu Üyesi: Baktık olmuyor, son çare...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye'nin yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelesinde radikal tedbirler aldığını belirterek, vatandaşın da kişisel önlemini alması gerektiğinin altını çizdi. Hastalığın hafife alınmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye'nin salgını yönetmede başarılı olduğunu fakat olası kötü sonuçlarda son çare "sokağa çıkma yasağının" uygulanacağını kaydetti.

SAĞLIK 20.03.2020, 08:24
Bilim Kurulu Üyesi: Baktık olmuyor, son çare...

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) hafife alınmaması gerektiğini söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, gençlerin hastalığı kolay atlatabildiğini fakat akciğerde kalıcı hasarlar bıraktığını hatırlatarak, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) için vatandaşın kendi önlemini alması gerektiğini ve sosyal izolasyonun önemli olduğunu vurguladı.

"Türkiye'nin mücadelesi doğru"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, katıldığı canlı yayında Türkiye'nin yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelesinin doğru ve yerinde olduğunu söyleyerek, dünyada bu hastalığı öteleyebilen ikinci bir ülke olmadığını anımsattı ve Singapur'dan örnek verdi: "Radikal tedbirlerle hastalığın üstünden gelinebiliyor."

Örnek ülke Singapur

Singapur'un koronavirüsle mücadelesini örnek gösteren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara sözlerine şöyle devam etti:

"Singapur güzel bir örnek. Vaka sayılarını erken gördüler, daha bilgiler bu kadar yokken gördüler. Çok başarılı oldular vaka sayısını da minumumda tutarak bunu atlattılar. Çin'i söylüyoruz ancak bugün ülkede görülen vakaların tamamı Çin'in dışından gelenler oluşturuyor. Yani "ithal vaka" denilen, yurtdışından gelenler yeni vaka.

"Akciğerlerde kalıcı hasar olabiliyor"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Bu hastalığı öyle veya böyle hafife almamamız lazım. Bu hastalık ağır bir hastalık. Bu hastalık ölümcül bir hastalık. Yani insanların kendilerini iyi hissetmeleri gerekebilir ancak şunun altını bir kez daha çizelim: Bu hastalık gerçekten ağır gidiyor, evde kalmamız gerekiyor. Hastalıktan evet doğru büyük kesim iyileşiyor ancak iyileşenlerin de akciğerlerinde hasar bırakıyor. Yani bir futbolcu bu hastalığı geçirdikten sonra hayatının kalan kısmında futbol oynayamama ihtimali çok yüksek." ifadelerini kullandı.

Singapur'un önlemleri

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara Singapur'un nasıl önlem aldığını ise şu şekilde anlattı:

"Öncelikle Singapur, bu hastalıktan ülkeme giriş oldu bununla temaslısı var ve siz evde oturacaksınız. Evden dışarı çıkmayacaksınız. Çıkarsanız yabancıysanız oturumunuzu iptal ederim bir daha ülkeye almam eğer vatandaşımsanız da vatandaşlığınızı iptal ederim. Bu kadar netti! Diyordu ki eğer siz iki kez evde oturun dediğimde uymuyorsanız birincisinde üç bin Singapur doları ikincisinde vatandaşlıktan çıkarma. Bu kadar radikal yaklaştı ve inanılmaz bir başarı elde etti. İtalya başlangıçta hastalığın hafif olduğunu düşündü bu kadar ağır gitmeyeceğini söyledi ve bugünkü geldiği duruma geldi."

"Hastalığı bu kadar öteleyebilen ikinci ülke yok"

"Türkiye bu süreci çok radikal biçimde karşıladı." diyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Bakın dünyada Türkiye kadar bu hastalığı öteleyebilen bir ülke yok. Öncelikle onu görelim. Bazı şeyleri karşılaştırırken ülkelerin kendi özellikleriyle karıştırmamız lazım. Türkiye'de bu kadar büyük sorun yaratması Avrupa'nın büyük bir merkez olması ve kontrolünü iyi yapamaması. Biz bugün itibariyle ne yapabiliriz? Bakın okulları çok erken kapattı. Bu kadar erken kapatan bir ülke yoktu. Daha ülkede açıkçası vaka sayısı 1 kez hatta bu bile tam değilken okul kapatma kararı aldı." dedi.

"Bir kişi, beş kişiye bulaştırıyor"

Hastalığın yayılma şeklini de anlatan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Bu hastalık normalde 1 kişi 5 kişiye bulaştırıyor. Biz bunu biliyoruz kabaca 4 ile 5 kişiye bulaştırıyor. Siz önlemlerinizi alırsanız mesela okul kapatmayı, işe gitmeyi, sosyal mesafeleri kapatmayı buları sağlayabiliyorsanız devlet olarak vereceğiniz kararlarla bu rakamı iki buçuğun altına indirebiliyorsunuz. Modellemeler bunu gösteriyor. Eğer evdeki izolasyonu çok sık uygularsanız ve başarılı olursanız bu rakam birlere kadar inebiliyor. Zaten bu rakamı yakalayabilirseniz bu hastalığın kendi kendine sönmesi demek. Türkiye şu anda böyle gidiyor." ifadelerini kullandı.

"Baktık olmuyor, son çare sokağa çıkma yasağı"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, tüm önlemlere ve çalışmalara rağmen koronavirüsün engellenememesi durumunda sokağa çıkma yasağının gündeme gelebileceğini de ifade etti.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Baktık ki olmayacak bir basamak sonrasında gerçek anlamda sokağa çıkma yasağı olacak. Bunun diğer yüklerini konuşuyoruz tartışıyoruz ama Türkiye kararı o kararı almada diğer ülkelerden hızlı karar verebilir mi verebilir. Şu andaki rakamlara ve yayılıma bakarsak hala önlem alınabilecek dönemdeyiz. Sayılarımızda binleri göreceğiz belki 2 binleri göreceğiz ama nüfusun bu kadar iç içe olduğu, Avrupa'dan bu kadar yoğun geliş gidişlerin olduğu ülkede rakamların doğal olduğunu düşünmemiz lazım."

Yorumlar (0)
18
açık