Bilim Kurulu açıkladı: Sakal koronavirüs için riskli mi?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu, sakal ve sakal stilinin yeni tip koronavirüste (Covid-19) risk oluşturduğu iddialarına ilişkin, "Sakalı çok olan kişilerde tozdan ziyade damlacıklar o sakallı bölgede daha fazla kalabilir; ama bununla ilgili yapılmış bir çalışma vardır diyemem. Teorik olarak sakal, damlacıkların o bölgede daha fazla kalmasına sebep olabilir." ifadelerini kullandı.

SAĞLIK 18.03.2020, 12:21 18.03.2020, 13:18
Bilim Kurulu açıkladı: Sakal koronavirüs için riskli mi?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tüm dünyada hızla yayılırken, yeni bir tartışma başladı. Sakal ve sakal stilinin koronavirüste risk meydana getirdiğine ilişkin iddialar ortaya atıldı. 

Başkent Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu, sakala sahip olan kişilerin koronavirüs önlemleri hususunda zorluk çektiği ve risk taşıdığı iddialarına ilişkin, "Sakalı çok olan kişilerde tozdan ziyade damlacıklar o sakallı bölgede daha fazla kalabilir; ama bununla ilgili yapılmış bir çalışma vardır diyemem. Teorik olarak sakal, damlacıkların o bölgede daha fazla kalmasına sebep olabilir. Örneğin kişinin eli sakalına değdikten sonra elini ağzına ya da burnuna götürdüğünde yine enfeksiyonu yayabilir." ifadelerini kullandı. 

"Sakal olduğu zaman boyutuna bağlı olarak maske de değişiyor"

Prof. Dr. Eyüboğlu, sakallı olan ve koronavirüs tanısı konulan hastalarda özel maskeler kullanıldığını kaydederek, "Çünkü maskeyi usulüne uygun kullanmamız lazım. Yani maske burnu, yüzün yanlarını ve çenenin altını da kapatacak ki soluk alınıp verildiği zaman da o damlacıkların dışarıya çıkması engellenecek. Ama sakal olduğu zaman boyutuna bağlı olarak maske de değişmekte. Dünya Sağlık Örgütü bu şekilde sakallı kişiler için maskeler geliştirmiş durumda ve o kişiler için bu tür maskelerin kullanılması önerilmekte. Yine aynı şekilde Covid-19'lu bir hastayla temas halinde olmuş sakallı bir bireyin, sakalına uygun olan bir maskeyi kullanması daha uygun olacaktır." şeklinde konuştu. 

"Koronavirüs ağız ve burundan gelip akciğerlere doğru iniyor"

Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, saçın veya bir kılın içinde yaşayıp gelişen bir virüsün henüz literatürde bulunmadığına dikkat çekerek, "Birisi saç ve sakal kestirmeyi kafasına koyup, bunu sosyal medyadan yazdıysa uyduruyor. Koronavirüs üst solunum yoluyla yani ağız ve burundan gelip akciğerlere doğru iniyor. Herkesin bağışıklık sistemi farklıdır, tutunur veya tutunamaz. O yüzden herkesi tehlike olarak görüp mesafeyi korumak gerekiyor." dedi. 

"Bıyık, sakal, saç da mikrobu bir süre tutuyor"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sağlık Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, "El nasıl mikropla temas ediyorsa, bıyık, sakal, saç da mikrobu bir süre tutuyor belki. Ama asıl önemli olan burada eller. Çok da panik yapacak bir durum değil. Biz burada kendi kendimize tedbirlerimizi alacağız. Birbirimizden uzak duracağız." açıklamasını yaptı. 

"Saç sakal kesmeye gerek yok"

AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş, söz konusu iddialara ilişkin, "Temizliğine dikkat ettikten sonra; saç sakal kesmeye gerek yok. Bunun için erkeklerin sakalını kesmesine gerek yok." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
24
açık