Bilim insanları "sosyal mesafe" için tarih verdi

Bilim insanlarına göre sosyal mesafe kuralının 2022'ye kadar sürdürülmesi gerekiyor.

SAĞLIK 15.04.2020, 14:46 15.04.2020, 14:48
Bilim insanları "sosyal mesafe" için tarih verdi

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma, Covid-19 (yeni tip koronavirüs) salgını sebebiyle 2022 yılına kadar dönem dönem sosyal mesafe uygulanması gerekebileceğini ortaya koydu.

Harvard Üniversitesinde görevli bilim insanlarının, salgının gidişatı konusunda bilgisayar simülasyonuyla yaptığı modelleme çalışmasının ayrıntıları, Science dergisi tarafından yayımlandı.

Soğuk aylarda daha bulaşıcı olacak

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) soğuk aylarda daha bulaşıcı olacağını varsayan bilim insanları, 2022'ye kadar hastanelerin dolup taşmasını engellemek için sosyal mesafenin dönemsel olarak tekrarlanması gerekebileceği, bir kereliğe mahsus tecritin bu durumun önüne geçemeyeceği sonucuna ulaştı.

Sosyal mesafe süres iyetersiz olabilir

Araştırma ekibinin lideri Stephen Kissler, şunları söyledi:

"ABD'de SARS CoV-2 vakasını yoğun bakım kapasitesi limitleri içinde tutmak için bir kereliğe mahsus sosyal mesafe önlemlerinin büyük ihtimalle yetersiz olacağı bulgusunu elde ettik. Diğer tedavi çeşitlerinin yokluğunda zaruri olan aralıklarla sosyal mesafe dönemleri gibi görünüyor." 

Çalışmada ayrıca bir modellemede, aralıksız sosyal mesafenin toplumun bağışıklık geliştirmesine engel olmakta çok etkili, bu açıdan da olumsuz bir yöntem olduğu gözlemlendi.

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) vaka sayısı, dünya genelinde 2 milyonu geçerken, en çok vaka görülen ülke 614 bin 246 ile Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur