Baypas ameliyatında yeni dönem: Yenilikçi kalp tedavisi umut veriyor

Yeni bir araştırma, baypas ameliyatından sonra uygulanan hafif şok dalgalarının hastaların kalp dokusunu yenileyebileceğini buldu.

SAĞLIK 23.06.2024, 15:58 Buse Önder
Baypas ameliyatında yeni dönem: Yenilikçi kalp tedavisi umut veriyor

Avusturya’da yapılan bir araştırma, kalp hastalıkları tedavisinde çığır açabilir. Innsbruck Tıp Üniversitesi'nden Profesör Johannes Holfeld’in liderliğindeki ekip, "uzay fönü" olarak adlandırılan cihazın umut verici sonuçlar verdiğini açıkladı. 63 hasta üzerinde yapılan bu çalışma, yeni tedavi yöntemi uygulanan hastaların daha uzağa yürüyebildiğini ve kalplerinin daha fazla kan pompalayabildiğini gösterdi.

İlk kez kalp kasının yenilendiği gözlemlendi

Prof. Dr. Holfeld, "İlk kez, klinik ortamda kalp kasının yenilendiğini görüyoruz ve bu, milyonlarca insana yardımcı olabilir" dedi. Araştırmacılar, cihazın daha geniş kapsamlı denemelerini yaparak sonuçları daha büyük bir hasta grubunda tekrarlamayı planlıyor.

Kalp hastalıkları dünya genelinde birincil ölüm nedeni

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, her yıl dünya çapında yaklaşık 18 milyon kişi kalp hastalıkları veya diğer kardiyovasküler komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybediyor. Yüksek tansiyon, sağlıksız beslenme, tütün ve alkol kullanımı gibi faktörler bu hastalıkların riskini artırıyor.

Mevcut tedaviler, hastalığın kontrol altına alınmasına ve kalp krizlerinin önlenmesine yardımcı olabiliyor. Ancak, ağır vakalarda cerrahi müdahaleler, özellikle baypas ameliyatları, hala gerekli konumda yer alıyor.,

"Uzay fönü" ile kalp dokusunu yenileme çabaları

Avusturya’daki araştırmacılar, baypas ameliyatından kısa bir süre sonra hafif ses dalgaları uygulayarak hasarlı kalp dokusunun kendisini yenilemesini sağlama hedefiyle yola çıktı. Bu 10 dakikalık prosedür, kalp krizinden sonra hasar gören alanın çevresinde yeni damarların oluşmasını teşvik ediyor. Benzer bir "şok dalgası" tekniği, diğer bazı tıbbi durumların tedavisinde de halihazırda kullanılıyor.

Denemenin ilk sonuçları olumlu

European Heart Journal’da yayımlanan çalışmada, baypas ameliyatı geçiren hastaların yarısına ses dalgaları tedavisi, diğer yarısına ise sahte bir prosedür uygulandı. Bir yıl sonra, ses dalgaları tedavisi gören hastaların kalplerinin pompalanan temiz kan miktarında %11,3 artış gözlenirken, kontrol grubunda bu artış %6,3 oldu. Ayrıca, tedavi gören hastaların daha uzun mesafeler yürüyebildiği ve yaşam kalitelerinin arttığı belirtildi.

Prof. Holfeld, "Hastalar, günlük yaşamlarında daha aktif hale gelerek köpeklerini yürüyüşe çıkarabiliyor veya markete gidebiliyorlar. Ayrıca yaşam beklentilerinin uzayacağını ve hastaneye yatma oranlarının düşeceğini öngörüyoruz" dedi.

2025 yılında gerçekleşecek

Britanya Kalp Vakfı'nın Tıbbi Direktör Yardımcısı Kardiyolog Dr. Sonya Babu-Narayan, mevcut kalp hastalığı tedavilerinin iyileştirilmesi gereken çok yönü olduğunu belirtti.

Dr. Sonya Babu-Narayan, "Bu denemenin heyecan verici tarafı, şok dalgası tedavisi gören kişilerin, bir yıl sonra kalp fonksiyonlarında iyileşme ve daha az semptom göstermeleri" dedi. Uzun vadeli etkileri araştırmak için daha geniş çaplı ve uzun süreli denemelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Araştırmacılar, cihazın Avrupa'da bu yılın sonlarında onaylanmasını ve klinik araştırmalar dışında ilk kullanımının 2025 yılında gerçekleşmesini öngörüyor.

Yorumlar (0)