Batı Nil Virüsü ölüm saçıyor! Şimdi de Tekirdağ'da...

Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde yaşayan Yüksel Sezgin (57), sinek ısırması sonucu bulaşan Batı Nil Virüsü sebebiyle yaşamını yitirdi. Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı doktor Mustafa Doğan, iki senedir tedavi altında olan Sezgin'in Batı Nil Virüsü sebebiyle yaşamını yitirdiğini kaydederek, "Batı Nil Virüsü ülkemize Afrika üzerinden göç eden kuşlarla geliyor, kuşları ısıran sivrisineklerden da insanlara bulaşıyor." ifadesini kullandı.

SAĞLIK 25.11.2019, 17:38
Batı Nil Virüsü ölüm saçıyor! Şimdi de Tekirdağ'da...

Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde yaşayan Yüksel Sezgin, iki ay önce sinek ısırmasının ardından kısa süre sonra fenalaştı. Sezgin, yüksek ateş, bilinç kaybı ve halsizlik belirtileriyle hastanede tedavi altına alındı. Sezgin, Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Kliniği'nde yoğun bakıma alındı. İki ay boyunca devam eden hayat mücadelesini dün kaybeden Sezgin, ilçenin Muzuruklu Mahallesi'nde toprağa verildi.

"Kuşları ısıran sivrisineklerden insanlara bulaşıyor"

Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı doktor Mustafa Doğan, tedavisini üstlendiği Sezgin'in Batı Nil Virüsü sebebiyle yaşamını yitirdiğini bildirdi. Doğan, bu vakalarla daha çok Afrika ülkelerinde, zaman zaman da Avrupa ülkelerinde karşılaşıldığını ifade etti.  Batı Nil Virüsü'nün Afrika üzerinden göç eden kuşlarla geldiğini, kuşları ısıran sivrisineklerden de insanlara bulaştığını aktaran Doğan, şu ifadeleri kullandı:

"Batı Nil ateşi vakalarında genelde hastalar, ateş, karın ağrısı, eklem ağrısı, bulantı ve bazen de koma halinde, nöbet, ciltte dökülmeler gibi şikayetlerle başvuruyorlar. Bu şikayetlerle başvuran hastaların genel muayenelerini yapıyoruz. Kan örnekleri, sterelojik incelemesini yapıyoruz. Beyin ve omurilik sıvısı alınıyor. Beyin omurilik sıvısında bu hastalığa ait tanı var mı bunlara bakıyoruz. PCair ve eliza testleri pozitif geldiğinde, Batı Nil Ateşi teşhisi koyuyoruz. Bu Batı Nil Virüsü genelde sivrisinek ısırmasıyla bulaşıyor. Hastaların yüzde 70'inde klinik bulgu olmazken, yüzde 30'unda sıraladığımız şikayetler tespit ediliyor. Yüksel Sezgin de ateş, karın ağrısı, eklem ağrısı, bulantı gibi şikayetlerle geldi. Gerekli değerlendirmeler yapıldı. Klinik örnekleri alındı. Sağlık Bakanlığı ve klinik merkezlerine gerekli incelenmeler için gönderildi. Daha sonra gerekli tetkik ve tedaviler yapıldı. Bu virüse maruz kalan hastaların yaklaşık yüzde 1'inde şiddetli bulgular ortaya çıkmaktadır. Komaya varan ve beyni direk etkileyen belirtiler görülmektedir. Bu bulguların ortaya çıktığı vakaların yüzde 10'u ölümle sonuçlanabiliyor."

"Virüsün net ve spesifik bir tedavisi bulunmadı"

Doğan, virüsün bulaşmasının küresel ısınma sonucu göçmen kuşların göç yollarının değişmesiyle bağlantılı olduğunu kaydederek, "Bu coğrafyadan gelen göçmen kuşları ısıran sivrisineklerin tükürük bezlerine virüs bulaşıyor. Sinekler de insanları ısırınca bu virüs bulaşmış oluyor. Bu vakalara son yıllarda Avrupa coğrafyasında da sık sık rastlanıyor. Bu virüsün tedavi süreci, hastadan hastaya değişiyor. Virüsün net ve spesifik bir tedavisi bulunmadı. Mevcut tedaviler, destekleyici yani kişiyi hayatta tutmaya yönelik ana tedaviler. Solunum, kalp ve kan destekleri uygulanıyor." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu