Bakanlıktan yeni karar: Ceset torbaları çamaşır suyu ile yıkanacak!

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) kaynaklı ölümlerde ceset torbalarının çamaşır suyu ile yıkanması gerektiğini bildirdi. 

SAĞLIK 26.04.2020, 09:30
Bakanlıktan yeni karar: Ceset torbaları çamaşır suyu ile yıkanacak!

Sağlık Bakanlığı, otopsilerde alınması gereken önlemleri yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına göre güncelledi.

Bakanlık, kesin veya muhtemel yeni tip koronavirüs (Covid-19) ölümlerinde kararın, mümkün olduğu kadar muayene ile verilmeye çalışılmasını, otopsi yapılmamasını tavsiye etti. 

Kesin veya muhtemel yeni tip koronavirüs (Covid-19) ölümlerinde, akciğer ve diğer organlarında virüs bulunabildiğine dikkat çekilerek, otopsilerin imkân varsa negatif basınçlı salonlarda, imkân yoksa iyi havalanan bir odada gerekli koruma tedbirleri alınarak yapılması gerektiği kaydedildi. 

"Otopside mümkün olan en az sayıda kişi görev almalı"

Bakanlık tarafından hazırlanan enfeksiyon kontrol önlemleri dâhilinde, yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalığının seyri ile bilimsel gelişmeleri takiben, otopsilerde alınması gereken önlemlere de yenileri eklendi. 

Söz konusu önlemler, şu şekilde sıralandı:

"Kesin ya da olası Kovid-19 ölümlerinde mümkün olduğunca ölü muayenesi ile karar verilmeye çalışılması, otopsi yapılmaması önerilir.

"Kesin veya olası Kovid-19 nedeniyle ölenlerin akciğer ve diğer organlarında virüs bulunabilir. Otopside yoğun aerosol (bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılması) oluşturan işlemler yapılması nedeniyle kesin ya da olası Kovid-19 otopsileri mümkünse negatif basınçlı salonlarda, mümkün değilse iyi havalanan bir odada gerekli koruma önlemleri alınarak yapılmalı."

"Otopside mümkün olan en az sayıda kişi görev almalı. Otopsiyi yapan kişi, su geçirmez önlük, N95 ve FFP2 maske, gözlük, yüz siperliği, çift eldiven maskeleri içeren kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanmalı."

"Ceset torbasının dışı çamaşır suyu ile dezenfekte edilmeli"

Otopsi esnasında kullanılan malzemelerin otopsinin hemen ardından mutlaka temizlenmesi ve steril edilmesi gerektiği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

"Otopsinin yapıldığı çevresel yüzeyler önce su ve deterjanla temizlenmeli. Temizlik sonrası en az 10'da bir oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla ya da yüzde 70 alkol, yüzeyde en az 1 dakika tutularak dezenfekte edilmeli. Hastanelerde kullanılan yüzey dezenfektanları ya da klor tablet, ürün talimatlarına uygun olarak kullanılabilir."

"Personel, dezenfeksiyon solüsyonlarını hazırlarken ve kullanırken solunum ve göz koruması dâhil uygun kişisel koruyucu ekipman kullanmalı. Otopside ortaya çıkan atıklar, tıbbi atık yönetmeliğine uygun bertaraf edilmeli."

Yorumlar (0)
13
açık