Bakanlıktan kurban kesimi için uyarılar!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kurban ibadetini yerine getirirken hasta olan hayvanlarla temas edilmemesi, kesim ve et paylaşımında hijyenik eldiven kullanılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

SAĞLIK 09.08.2019, 11:29 09.08.2019, 11:34 Banu Fırıncılar
Bakanlıktan kurban kesimi için uyarılar!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlıklı bir bayram için hem kurban kesimi hem de et tüketimi sırasında vatandaşların nelere dikkat etmeleri gerektiği hususunda tavsiyelerde bulundu. 

Kurban ibadetini yerine getirirken, hayvandan insana geçebilen hastalıklar konusunda tedbirli olunması gerektiğine işaret eden Bakan Koca, "Özellikle hasta olan hayvanlarla temas edilmemesi, kesim ve et paylaşımında hijyenik eldiven kullanılması gerekir. Kist hidatik, bruselloz, şarbon, KKKA, tüberküloz, teniyoz gibi hem hayvanlar hem de insanlar için tehlikeli olabilen hastalıklara dikkat etmek gerekir. Bu konuda da el yıkama son derece önemlidir. El dezenfektanları da tercih edilebilir." diye konuştu. 

"Hasta ve ölen hayvanlara temas edilmemeli"

Koca, kurbanlık naklinde, kesim yerlerinde, etin işlenmesi aşamalarında da teknik koşulların karşılanması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Kurbanlık seçerken mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş sağlıklı hayvanlar tercih edilmeli. Hasta ve ölen hayvanlara çıplak elle temas edilmemeli, sütü sağılmamalı, ölen hayvanlar dere ve su kaynaklarından uzak yerlerde derine gömülmeli." 

Koca, sakatatlarda leke ve kist gibi herhangi bir durum olduğunda temas edilmemesi gerektiğini kaydederek, "Bu dönemde kalp damar ve diyabet gibi hastalığı olan vatandaşlarımızın da et tüketimi noktasında dikkatli olmaları gerekiyor. Özellikle eti aşırı kızartmadan, kömürleşmeden haşlama ve ızgara tarzı etin yenilmesi sağlık açısından faydalı olacaktır." dedi. 

"Bayramda sağlık hizmetleri aksamayacak"

Bakan Koca, Kurban Bayramı'nda verilecek sağlık hizmetlerine ilişkin açıklamalarda da bulundu. 

Koca, sağlık hizmetlerinin 7 gün 24 saat esasına göre yürütülen kesintisiz hizmetler olduğuna dikkat çekerek, Kurban Bayramı'nda da sağlık hizmetlerinde en ufak bir aksaklık yaşanmaması için tüm hazırlık ve planlamaları yaptıklarını bildirdi.

Kurban Bayramı'nda kaza, yaralanma ve hasta oranlarının diğer günlere göre oranla artış gösterdiğine işaret eden Koca, "Yalnızca kurban kesiminden kaynaklı yaralanmalar değil, trafik kazaları ve gıda zehirlenmelerinde de ciddi artış görüyoruz. Ambulans taleplerinde ve acil servislere başvuruda ciddi yoğunluk yaşanıyor." ifadelerini kullandı. 

"2 bin 801 acil servis hizmet verecek"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bayram için acil hizmetler dâhilinde tedbirlerin alındığını ifade ederek, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Bayram tatili boyunca Türkiye genelinde 112 komuta merkezlerimiz ve 2 bin 801 acil istasyonumuz hizmet verecek. Ayrıca 5 bin 500'den fazla ambulansımız ve 35 bine yakın acil hizmetler personelimiz görev yapacak. Toplamda ise 130 bin kişi, bunun 22 bini hekim olmak üzere, bayram süresince hizmet verir olacak. Organ nakli, kalp damar cerrahisi ve yanık gibi özellikli acil müdahale edilmesi gereken birimlerimiz de bayramda aktif devrede olacak. Vatandaşlarımızın bayramı sağlıkla geçirmesini temenni ediyorum." 

Yorumlar (0)
-1°
kapalı