Bakanlık uyardı! Kurbanlıklara dikkat edin

Sağlık Bakanlığı, Kurban Bayramı'nda hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların (zoonotik) önüne geçmek için alınması gereken tedbirlere yönelik uyarılarda bulundu.

SAĞLIK 03.08.2019, 11:11 03.08.2019, 11:13
Bakanlık uyardı! Kurbanlıklara dikkat edin

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kurban Bayramı'nın sağlık ve huzur içinde geçmesi için hayvan üreticiliği ve satışı yapanlar ile kurban satın alan vatandaşların temel sağlık önlemlerine ve hijyen koşullarına bağlı kalmasının oldukça önemli olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, zoonotik hastalıklardan korunmak amacıyla kurban satış yerlerinin, kurbanlık naklinin, kesim yerlerinin ve etin işlenmesi aşamalarının gerekli hijyen, güvenlik ve asgari teknik koşulları taşıması gerektiği ifade edildi.

Ayrıca, zoonotik hastalıkların, hasta hayvana temas etme, hasta hayvandan elde edilen gıdaların tüketilmesi, hayvanın salgılarına, kanına veya diğer çıkartılarına dokunulması, deri, kürk veya deriden yapılan eşyalarla temas kurma ve hayvanlardan beslenen kene, sivrisinek gibi havyanlar aracılığıyla insanlara bulaşabildiği vurgulandı.

"Hasta ve ölen hayvanlara çıplak elle dokunulmamalı"

Sağlık Bakanlığı, hayvan hastalıklarının yayılmasının ve insanlara bulaşmasının engellenmesi amacıyla üretim ve toplu kurban satış noktalarında alınacak önlemleri şöyle sıraladı:

"Hayvanların aşıları, Tarım ve Orman Bakanlığının önerileri doğrultusunda düzenli yaptırılmalı. Hasta hayvanın, sağlam hayvanlar ile teması önlenmeli ve veteriner hekim kontrolünde tedavisi sağlanmalı. Hasta hayvanların sütü sağılmamalı ve kullanılmamalı. Hasta ve ölen hayvanlara çıplak elle dokunulmamalı, ölen hayvanın kanı ve çıkartıları ile çevrenin kirlenmesi önlenmeli. Hayvanların çıkartılarına çıplak elle dokunulmamalı. Hasta ve ölen hayvan kesilmemeli, derisi yüzülmemeli ve eti yenilmemeli. Ölen hayvanlar, veteriner hekim nezaretinde mera ve su kaynaklarından uzak yere ve derine gömülmeli. Hayvanların üzerindeki keneler çıplak elle kopartılmamalı."

"Kurban kesen kişilerin ellerinde yara ya da kesik olmamalı"

Açıklamada, kurban ibadetini yerine getirirken alınması gereken tedbirlere ilişkin, şu ifadelere yer verildi:

"Kurbanlar belediyelerin belirlediği kurban kesim yerlerinde ya da mezbahalarda kesilmeli. Kurbanlık hayvanın kesinlikle veteriner hekim kontrolünden geçmiş sağlıklı hayvan olduğuna dikkat edilmeli. Kesim sonrası hayvanların sakatatlarında leke ya da kist var ise kesinlikle tüketilmemeli, bu sakatatlar başka hayvanlara verilmemeli. Hayvanların hastalıklı organları ve kan, mide, bağırsak içeriği gibi atıkları gömülmeli ya da uygun şekilde toplanarak imha edilmeli. Kurban kesen ya da et taksimi yapan kişilerin ellerinde yara ya da kesik olmamalı var ise mutlaka hijyenik eldiven kullanılmalı."
 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu