Bakandan öğrencilere yaz tatili önerileri

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, öğrencilere ve velilere yaz tatiline yönelik tavsiyelerde bulundu. Koca, "Çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları kazandırmalıyız." dedi.

SAĞLIK 15.06.2019, 11:59 Banu Fırıncılar
Bakandan öğrencilere yaz tatili önerileri

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, öğrencilere ve velilere yaz tatiline yönelik tavsiyelerde bulundu.

Bakan Koca, milyonlarca öğrencinin karnesini aldığını ve yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatilinin başladığını ifade ederek, bu dönemin de en az eğitim-öğretim dönemi kadar önemli olduğuna değindi. 

Koca, "Çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkınlığını kazandırmak ve bunu yaşam biçimi haline getirmeleri için onları teşvik etmek hepimizin görevi." dedi. 

"Çocuklarda obezite riski artıyor"

Türkiye'de yetişkinlerin yanı sıra öğrencilerde de obezite riski bulunduğuna işaret eden Koca, şunları söyledi:

"Ülkemizde ne yazık ki yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da obezite riski artıyor. İlkokul çocuklarında şişmanlık oranı yüzde 10, fazla kiloluluk oranı ise yüzde 15 seviyelerinde. Ortaokullarda şişmanlık yüzde 10'u aşmış, fazla kiloluluk yüzde 20'ye yaklaşmış, lise öğrencilerinde ise şişmanlık yüzde 6, fazla kiloluluk yüzde 15 seviyelerine ulaşmış durumda."

Koca, çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi için besin çeşitliliğinin artırılmasını ve mümkünse her öğünde farklı besin gruplarından tüketmelerini tavsiye etti.

"Süt ve süt ürünleri tüketmeliler" 

Gençlerin meyve, sebze ile protein içeren besinleri her gün tüketmesi, besin değeri düşük ve enerji değeri yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketimini ise kısıtlaması gerektiğine dikkat çeken Koca, şu tavsiyeleri verdi:

"Çocuk ve gençlerin özellikle kahvaltı öğününü atlamaması gerekiyor. Süt ve süt ürünleri, çocuklar ve gençler için vazgeçilmez bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Gençlerde bu besinlerin tüketiminin azalmaya başlaması önemli bir sorun. 2017 yılında yaptığımız Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre günde 2-4 porsiyon olması gereken süt ve süt ürünleri tüketimi, 15-18 yaş arasındaki erkeklerde 1,5 porsiyon, kızlarda ise 1,2 porsiyon."

"Su tüketimi ihmal edilmemeli"

Bakan Koca, çocuklarda ve gençlerde su tüketiminin de ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Ülkemizde su tüketimi kızlarda 1 litre, erkeklerde ise 1,3 litre seviyelerinde. Çocuklarımızın su tüketimini ihmal etmemesini, günde 2-2,5 litre su tüketmesini öneriyoruz. Ayrıca her çocuğun kendisine ait su kabı olmalı." dedi. 

"Fiziksel aktivite depresyon ihtimalini azaltır"

Saatlerce bilgisayar veya televizyon başında oturan çocukların obeziteye daha yatkın olduklarını vurgulayan Koca, şunları söyledi:

"Çocuklarımızın günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite (bisiklet, yürüyüş, vb.) yapması gerekiyor. Kemik ve kaslarının güçlenmesi için ise haftada en az üç gün yüksek şiddetli fiziksel aktiviteleri (koşu, ip atlama, futbol, basketbol, yüzme, vb.) öneriyoruz. Fiziksel aktivite aynı zamanda çocuklarımızın özgüvenini artırır, anksiyete ve depresyon ihtimalini azaltır."

Yorumlar (0)
hafif yağmur