Bakandan grip aşısı açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve tüm sağlık kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacağını ifade ederek, grip aşısının risk grubunda bulunanlara hekim reçetesi ile ücretsiz yapıldığını açıkladı.

SAĞLIK 08.10.2019, 09:58 08.10.2019, 10:09
Bakandan grip aşısı açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kapalı alanlarda daha çok vakit geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarının ciddi oranda artış gösterdiğini bildirdi. 

Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, "grip hastalığının aktif dönemi" olarak belirtilen sürecin, Türkiye'nin de içinde olduğu kuzey yarım kürede her sene ekim sonundan nisan başına kadar sürdüğünü vurguladı. 

Grip hastalığına influenza A ve B virüslerinin yol açtığını kaydeden Koca, "Geçtiğimiz yıl Avrupa'da en çok influenza A virüsünün alt türlerinden H1N1 ve H3N2 görüldü. Aynı dönemde Türkiye'de solunum yolu enfeksiyonları, baskın olarak H3N2 kaynaklıydı." ifadelerini kullandı.

"Hasta kişiler ile tokalaşılmamalı"

Gribin son derece bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çeken Koca, şunları kaydetti:

"Grip, hasta ile 1 metreden daha yakın mesafeden veya virüs içeren damlacık ile kirlenmiş araç, gereç ve yüzeylerden bulaşabilmektedir. Gripten korunmak için vatandaşlarımıza mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmalarını, hasta kişiler ile temas etmemelerini ve tokalaşmamalarını öneriyoruz. Dengeli beslenme, hareketli yaşam ve düzenli uyku sayesinde bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, ellerin sık sık yıkanması ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi de gripten korunmak için etkili önlemlerdir.

"Risk grubundaki kişiler grip aşısı olmalı"

Koca, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

"Sağlıklı bireylerde genellikle bir hafta içinde iyileşen grip, riskli gruplarda ise ağır klinik tablolara hatta ölüme yol açabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün de tavsiyesi doğrultusunda, risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, 6 aylık-2 yaş arası bebeklerin, gebelerin, aşırı kilolu olanların, huzurevi, bakımevi gibi ortamlarda yaşayanların, astım, böbrek, şeker, kalp gibi kronik hastalığı olanların, çeşitli hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin grip aşısı olmalarını öneriyoruz."

"Hekim reçetesi ile ücretsiz yapılmaktadır"

Bakan Koca, grip aşısının her sene yeni hazırlandığına ve bir önceki yılın aşılarının kullanılmadığına işaret ederek, "Bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve tüm sağlık kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacaktır. Grip aşısı, risk grubundaki kişilere hekim reçetesi ile ücretsiz yapılmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Virüsler antibiyotik ile tedavi edilmezler"

Gribin, tedavisi olan bir hastalık olduğunu vurgulayan Koca, şunları da ekledi:

"Belirtilerin ortaya çıktığı ilk 48 saat içerisinde başlanan tedavi daha etkili olmaktadır ve hekim önerisi ile antiviral ilaçlar kullanılabilir. Dinlenmenin yanında bol sıvı alımı da tedavi sürecini kısaltmaktadır. Özellikle altını çizmek isterim ki grip tedavisinde antibiyotiklerin etkisi yoktur. Grip hastalığının etkeni virüslerdir ve virüsler antibiyotik ile tedavi edilmezler. Vatandaşlarımızdan bu konuda hekimlere ısrarcı olmamalarını rica ediyor, sağlıklı günler diliyorum."

Yorumlar (0)
20
az bulutlu