Bakan Koca:18 yaş altındaki çocukların cinsiyet değiştirme işlemleri kabul edilemez

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya ve basında çıkan 18 yaş altındaki kişilerin cinsiyet değişikliği süreçleriyle ilgili İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin hazırladığı makalede yer alan işlemlere ilişkin açıklama yaptı. Bakan Koca, "Bakanlığımızın bu konudaki inceleme çalışmaları devam ediyor." dedi.

SAĞLIK 22.08.2023, 12:56 Özgü Kübra
Bakan Koca:18 yaş altındaki çocukların cinsiyet değiştirme işlemleri kabul edilemez

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaş altındaki çocukların cinsiyet değişikliği süreçlerine ilişkin hazırlanan makalede yer alan işlemler ile ilgili bilgi verdi.

Koca, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin yazığı makaleyi değerlendirdi ve "Bu son derece hassas bir şekilde hareket ettiğimiz bir alan" ifadelerini kullandı.

‘‘Konu sağlık gereksinimi ise tavrımız net!’’

"Öncelikle bu işin bir sağlık boyutu var. Söz konusu işlemlerin sağlık gereksinimi olması halinde tavrımız son derece açık. Konu eğer bir vatandaşımızın sağlığı ise bütün imkanlarımızı kullanarak mevcut sağlık problemini çözmek için var gücümüz ile gayret ederiz. Bu durum her türlü sağlık problemi için geçerlidir.

‘'18 yaşından küçüklere uygulanmasını asla kabul etmeyiz!’’

Söz konusu olan bu işlemler eğer 18 yaşından küçük çocuklara uygulanmış ise bu durum asla kabul edilemez. Buna kesinlikle müsaade etmeyiz. Bizim bu konuya ilişkin çok net kurallarımız var ve onları işletiyoruz. Bakanlığımızın konu hakkındaki incelemeleri ise devam ediyor. Soruşturmamızın neticesini sizlerle de paylaşırız."

Gülhane’deki malzeme eksikliği iddiasına yanıt

Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki malzeme eksikliği iddiasına da açıklık getirdi.

Malzeme eksikliği dolayısı ile Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyat yapılamadığı yönünde çıkan iddiayla ilgili konuşan Bakan Koca, "İddialar tamamen asılsızdır" ifadelerini kullandı.

"Hastamız sağ elinin birinci parmağının kapıya sıkışması sonucu total ampütasyon nedeni ile hastanemize başvurmuştur. Ortopedi kliniği tarafından muayene edilen hasta için acil replantasyon cerrahisi kararı verilmiştir.

Ameliyathane deposunda bulunmayan fakat hastaneye ait ana depoda bulunan malzemenin ilgili hastanede olmadığı yönünde yanlış bilgi verilmesi üzerine malzeme Ankara Etlik Şehir Hastanesi ile iletişime geçilerek temin edilmiştir. Malzemenin temin edilmesinin ardından hasta ameliyata alınmış ve yaklaşık 5 saat süren ameliyat başarı ile tamamlanmıştır."

Koca, hastane yönetimi tarafından konu ile ilgili gerekli inceleme ve idari soruşturma başlatıldığını belirtti.

Yorumlar (0)