Bakan Koca duyurdu: Türkiye Sağlık Vadisi'nin kurulacağı yer belli oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de kurulacak Sağlık Vadisi'nin inşa edileceği alanı açıkladı.

SAĞLIK 05.06.2024, 16:40 Şeyda Gül
Bakan Koca duyurdu: Türkiye Sağlık Vadisi'nin kurulacağı yer belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önemli değerlendirmelerde bulundu. Sağlık hizmeti almayı kolaylaştıran MHRS Onaylı Randevu Sistemi'nde son durumun ne olduğuyla ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Koca, randevu sadakat oranında büyük bir iyileşme olduğunu belirtti. Vatandaşlara gösterdikleri uyum ve işbirliği için teşekkür eden Bakan Koca, bir, iki branş dışında ileri tarihlere randevu alınması gerekmeden sorunun çözüldüğünü ifade etti. İstanbul’un en kritik il durumunda olduğunu anımsatan Bakan Koca, büyük ölçüde İstanbul için de randevu sorunu belirli branşlar dışında çözüme kavuştuğunu dile getirdi. Tetkikler için de kapasite kısıtı olan yerler olduğunu dile getiren Bakan Koca, “Özellikle görüntüleme konusunda sorun yaşayan yerler var. Onlar için de aldığımız tedbirler hayata geçtikçe rahatlama görüyoruz” şeklinde konuştu.

Yarın bugünden daha güzel olacak

Bayramdan sonra düzenleyecekleri basın toplantısıyla onaylı randevu döneminin ilk sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacaklarını bildiren Bakan Koca, “Müsterih olun yarın bugünden daha güzel olacak hepimiz için” ifadelerini kullandı.

Sağlık Vadisi projesi

Sağlık Vadisi Projesi'yle ilgili soru üzerine Bakan Koca, Cumhurbşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararnameyle Türkiye Sağlık Vadisi'nin kurulduğunu anımsattı. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın şirket kurulumu için gerekli adımları atmaya başladığını ifade eden Bakan Koca, bundan sonra Bilkent Şehir Hastanesi'nin yanında olan arazi tahsis edilerek altyapı işlerinin başlayacağını dile getirdi. İlk etapta altyapı araştırma laboratuarları ve akredite test laboratuarları kurulacağını vurgulayan Bakan Koca, AR-GE ve pilot üretim yapılacağının bilgisine yer verdi. Biyoteknoloji alanındaki kalkınmanın ilk adımını böylece atmış olacaklarını ifade eden Bakan Koca, “Hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Yorumlar (0)