Bakan Koca açıkladı: Gazze'deki hastaların nakli için tüm desteğe hazırız

İsrail'in saldırıları sonucu faaliyetine son vermek zorunda kalan Türk-Filistin Dostluk Hastanesi'ndeki hastaların tedavilerine devam edilmesi gerektiğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze'deki diğer çocuk ve erişkin yoğun bakım hastalarından tıbbi açıdan uygun olarak değerlendirilenlerin Türkiye'ye nakli konusunda tüm desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı.

SAĞLIK 02.11.2023, 11:18 Şeyda Gül
Bakan Koca açıkladı: Gazze'deki hastaların nakli için tüm desteğe hazırız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gazze'de faaliyet gösteren Türk - Filistin Dostluk Hastanesi, yakıtının tükenmesi ve İsrail'in devam eden saldırıları sonucunda dün faaliyetine tamamen son vermek zorunda kaldığını duyurdu. “İlgili kurumlara ve uluslararası topluma yönelik tüm uyarılarımıza, çağrılarımıza rağmen” sözleriyle duyuran Bakan Koca, Türkiye olarak, elde hiçbir imkan bulunmadığı için hastaneden mecburen taburcu edilen kanser hastalarının tedavilerine devam edilmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Tüm desteği vermeye hazırız

Bakan Koca, “Gazze'deki diğer çocuk ve erişkin yoğun bakım hastalarından ihtiyacı olan ve tıbbi açıdan uygun olarak değerlendirilenlerin gerekli koordinasyon sağlanarak en kısa sürede ülkemize nakli konusunda tüm desteği vermeye hazırız” dedi.

Hastaların hayatını kurtarmak kaçınılmaz görevdir

Bakan Koca, uluslararası toplumun ve ilgili kurumların Türkiye'nin çağrısına bir an önce cevap vererek harekete geçmesini beklediklerinin altını çizdi. Uluslararası toplum ve ilgili kurumların, hastaneye yapılan saldırıları önleme konusunda yeterli girişimde bulunmadıklarını ifade eden Bakan Koca, şimdiyse hastaların hayatını kurtarmanın kaçınılmaz görev olduğunu dile getirdi. Hastaların hayatını kurtarmak dışındaki tek seçeneğin hastaları bilerek ölüme terk etmek olduğunu söyleyen Bakan Koca, “Bunun sorumluluğunu alabilirim.' diyen var mı?” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)