Bakan Koca açıkladı: Covid-19'un yeni varyantı Eris Türkiye’de görüldü mü?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, incelemeler için gittiği Kırşehir’de basın mensupları ile bir araya geldi. Burada kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Bakan Koca, kızamık vakalarından sağlıkta şiddet, COVID-19'un yeni varyantı ERİS’ten Çanakkale’de meydana gelen yangınlara kadar birçok önemli açıklama yaptı.

SAĞLIK 23.08.2023, 12:18 23.08.2023, 13:19 Özgü Kübra
Bakan Koca açıkladı: Covid-19'un yeni varyantı Eris Türkiye’de görüldü mü?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kırşehir’de gerçekleştireceği incelemeler öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dünyada giderek artan COVID-19'un yeni varyantı ERİS vakalarına ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Koca, COVID-19'un yeni varyantının şimdiye kadar Türkiye'de görülmediğini ifade etti. Bakan Koca, "Kesinlikle kapandığımız dönemlere geri dönme gibi bir durum söz konusu dahi değil. Grip ile nasıl mücadele ediyorsak bu varyantla da aynı şekilde mücadele edeceğiz" dedi.

"Varyantlar bizi endişelendirmesin"

Covid-19'un yeni varyantı Eris Türkiye'de görüldü mü sorusunu yanıtlayan Bakan Koca, "Ülkemizde bu veya benzeri bir varyant henüz görülmedi. Bu görülen varyantlar da bizi asla endişelendirmesin. Kapandığımız dönemlere geri dönme gibi bir durum asla söz konusu değil. Hala Covid-19 görülüyor. Bu dönemde giderek mutasyonlar ile etkinliği daha da azalan varyant dönemi görüyoruz. Bu yüzden virülansı artan, hastaneye yatışı artıran herhangi bir olumsuz durum söz konusu değil. Koruma tedbirlerimiz gripte nasılsa yine bundan sonraki süreç de aynı şekilde olmalı. Yaşlı bireylerimiz ve kronik rahatsızlığı olan bireyler kalabalık ortamlardan ve virüs etkisinde olan vatandaşlardan kendilerini korumaya gayret göstermeleri yapılacak olan uygulamadır" şeklinde konuştu.

Kızamık açıklaması: Endişeye gerek yok!

Kızamık vakalarına ilişkin de açıklama yapan Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı: "Kızamık ile ilgili dünyanın birçok yerinde özellikle göçlerin etkisi ile son dönemde kızamık vakalarında artış yaşandığını biliyoruz. Kızamık vakalarından korunmanın en önemli yolu ise aşı. Bunun ile ilgili herhangi bir tereddütlümüz bulunmuyor. Aşı ile ilgili bilim kurulumuzun güncellediği şekliyle vatandaşlarımızın çocuklarımızın 9'uncu ve 12'nci ay ile 4'üncü yaş aşılarını ihmal etmemeleri oldukça önemli; çünkü bu aşıların ciddi anlamda koruduğunu biliyoruz. Bizde kızamık vakaları 2-3 ay öncesine göre giderek azaldı. Ağırlıklı görülen şehirlerimizin başında ilk sırada yüzde 80'e yakın İstanbul, ikinci sırada Ankara, sonra da Gaziantep, Kocaeli ve Diyarbakır geliyor. Sahada yaygın aşılama çalışlarına hem mobil tarama ile hem de aile sağlığı merkezlerimiz üzerinden yoğun şekilde devam ediyoruz. Vakayı gördüğümüz yerlerde ise filyasyon yaparak o bölgede etkilenebilecek olan her çocuğumuzu aşı durumuna bakarak hızlı bir şekilde aşılıyoruz. Kısaca endişe edilecek herhangi bir durum yok. Sayıların giderek daha da azalacağını ve kontrol altında olduğunu açıklayabilirim."

"Çanakkale'deki yangından 95 vatandaş etkilendi"

Çanakkale merkeze bağlı Damyeri mevkiinde dün öğle saatleri sırasında başlayıp rüzgarın etkisi ile hızla yayılan yangından şimdiye kadar 95 kişinin etkilendiğini açıklayan Bakan Koca, sağlık durumu ciddi olan kimsenin olmadığını ifade etti.

Mehmet Akif Ersoy Hastanesi'ndeki 21 kişinin Lapseki ve Erzin devlet hastanelerine sevk edildiği bilgisini paylaşan Bakan Koca, şu an 4 UMKE ve 75 ambulans ekibinin yangın bölgesinde hazır beklediğini söyledi.

"Sağlıkta şiddet olayları için İçişleri Bakanlığı ile çalışıyoruz"

Son dönemde giderek artan sağlıkta şiddet olaylarına ilişkin "Güvenlik tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı ile birlikte çalışıyoruz" ifadesini kullanan Bakan Koca, "Güvenlik görevlilerinin sayısının artmasını amaçlıyoruz. Eğer potansiyel şiddet durumu söz konusuysa, şiddet eyleminde bulunan kişiyi sistemden gösteriyor olacağız" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)