Bağırsak kanserine karşı uzmanlar uyarıyor: İçme suyuna dikkat edin!

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, mart ayının bağırsak kanseri farkındalık ayı olduğunu söyleyerek, kolon kanserinin tedavisine ilişkin büyük gelişmeler yaşanmakla beraber en büyük önceliğin risk faktörlerini olabildiğince azaltmak olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Coşkun, içme suyunun içinde bulunan nitrat düzeylerinin bağırsak kanserine ilişkin riski artırdığını ifade etti.

SAĞLIK 13.03.2022, 13:48 Burak Kaya
Bağırsak kanserine karşı uzmanlar uyarıyor: İçme suyuna dikkat edin!

Bir hafta önce içme suyunun içerisinde bulunan nitrat düzeylerinin bağırsak kanserine ilişkin riskleri artırdığına ilişkin bir analiz paylaştığını söyleyen Prof. Dr. Coşkun, bir dergide Yeni Zelanda’daki arkadaşları tarafından yayımlanan analize göre ülkelerinde görülmüş olan bağırsak kanseri vakalarının %3,26’lık kısmının su kaynaklarının artış gösteren nitrat düzeyiyle ilişkili olduğu bilgisini paylaştı.

“Azotlu gübreler topraktaki nitratı artırabiliyor”

Araştırmacıların yapmış oldukları analizlerde her sene 100 kadar bağırsak kanserinin içme suyuna fazlaca nitrat karşımasının sonucunda geliştiğini hesapladıklarını kaydeden Coşkun, “Tarım alanlarında kullanılmış olan tarım ilaçları, kimyasal gübreler ve yine hayvancılık alanları, yer altı kaynak sularının kirlenmesine sebep olabilmektedir. Özellikle azotlu gübreler suda ve toprakta nitratın birikmesine sebep olabilmektedir. Vücutta artış gösteren nitrat, eğer insan vücudundaki besinlerle alınan antioksidanlarla dengelenmezse, kanserojen olan N-nitrozo bileşiklerine dönüşebiliyor ve bu şekilde de kanser risk artışı meydana geliyor.” şeklinde konuştu.

“Şimdiye dek içme suyuna ilişkin ciddi bir nitrat bildirimi yapılmadı”

İşlenmiş et ürünlerinin çok fazla tüketilmesinin içermiş olduğu nitrattan dolayı kanserle ilişkilendirilebileceğine ilişkin kuvvetli yönde şüpheler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uğur Coşkun, “Tüketilmiş olan su içerisindeki artış gösteren nitrat düzeyleri, belirli aralıklarla kontrol ediliyor ve nitrat fazlalığıyla bugüne ilişkin ciddi bir sıkıntı bildirimi yapılmadı. Özellikle kimyasal gübrelemenin artış gösterdiği günümüzde içme su kaynaklarının nitrat düzeylerinin daha yakın kontrolü uygun olacaktır.” dedi.

Yorumlar (0)
8
açık