4 kişide "Batı Nil Virüsü" tespit edildi!

Tamamı temmuzda olmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul Avcılar'da, Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonu taşıyan 4 vaka tespit edildi.

SAĞLIK 20.07.2019, 15:33
4 kişide "Batı Nil Virüsü" tespit edildi!

Batı Nil Virüsü'nün sivrisinek sokması ile bulaştığını, nörolojik hastalıklara neden olabildiğini ve ölüme yol açabilen bir hastalık olduğunu açıklayan Sağlık Bakanlığı, Batı Nil Virüsü enfeksiyonu hastalığının genelde mevsimsel olduğunu, yaz boyunca ve sonbaharın erken dönemlerinde görüldüğünü ifade etti.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, salgın bölgelerinin başlıca kuş göç yolları üzerinde yer aldığı bilgisi paylaşıldı. Kuşların virüsün esas konağı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, sivrisineklerin taşıyıcı kuşlardan beslenmesi halinde virüsü alarak insanlara bulaştırabildiği belirtildi.

Ülkemizde ilk kez 2010'da görüldü

Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonu hastalığının kuluçka süresinin 3-14 gün olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, "Virüsün bulaştığı kişilerin %80'inde herhangi bir belirti görülmez. Hastaların yaklaşık %20'sinde ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, lenf bezlerinde şişlik, bulantı-kusma, ciltte döküntü görülebilir. Yaklaşık bir haftada iyileşme beklenir. Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonu hastalığının özel bir tedavisi yoktur, destek tedavisi esastır." bilgileri verildi.

Ekseriyetle Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Batı Asya'da görülen Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonunun Türkiye'de ilk olarak 2010 yılında görüldüğünün hatırlatıldığı açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

"2018 yılında başta İtalya ve Yunanistan olmak üzere Avrupa ülkelerinde vaka sayıları artmış, aynı yıl ülkemizde de 26 vaka görülmüştür. 2019 yılında ülkemizde, tamamı İstanbul Avcılar'da ve temmuz ayında olmak üzere 4 vaka tespit edilmiştir. Aynı bölgeden 3 şüpheli numunenin daha referans laboratuvarımıza gönderileceği belirtilmiştir.

Belirtilen bölgede Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonu hastalığının kontrolüne yönelik olarak İstanbul İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yerel yönetimler ve ilgili kurumlarla iş birliği içinde gerekli koruma tedbirleri alınmıştır. Tespit edilen hastalara ve yakınlarına gerekli bilgilendirmeler yapılmış, başka vaka olup olmadığı araştırılmıştır. Hastalıktan korunmada temel yaklaşım sivrisinek üreme alanlarının azaltılması ve sivrisinek sokmalarından korunmaktır. Bu çerçevede bölgede sivrisinek kaynağı olabilecek yerler tespit edilmiş, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bildirilerek larvasit uygulamaları yapılması istenmiştir. Ayrıca bölgede sivrisineküreme alanı olabilecek durgun suların ıslahı için İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)'ne bilgilendirme yapılmıştır."

Yorumlar (0)
21
açık