171 ülke katıldı: Doz eşit dağıtılacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Güney Kore, Çin ve Nauru'nun da katılmasıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) dahil olan ülke sayısının 171'e yükseldiğini duyurdu.

SAĞLIK 09.10.2020, 23:38 Hanife
171 ülke katıldı: Doz eşit dağıtılacak

İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan DSÖ merkezinde video konferans yöntemiyle DSÖ pandemi uzmanlarıyla toplantı yapıldı.

Genel Direktör Dr. Ghebreyesus, 27 Temmuz'da 3. aşama klinik denemelerin başladığını duyuran "Moderna" ilaç firmasının, salgın sürecinde Kovid-19 aşısı üzerindeki patent haklarını uygulamayacağına dair yaptığı açıklamasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Bu duyurunun teknoloji transferi açısından ne anlama geldiğini öğrenmek için sabırsızlanıyoruz." dedi.

DSÖ eşgüdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na yönelik bilgi aktaran Ghebreyesus, bu hafta Çin, Güney Kore ve Nauru'nun da katıldığını duyurdu.

 

"İlk etapta tedarik sınırlı olacak"
 

Rusaya ve ABD’nin katılmadığı COVAX'a şimdiye kadar 171 ülkenin katıldığını aktaran Ghebreyesus, diğer ülkelerle de görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Aşılar üretime geçtiğinde ilk aşamada tedarikin sınırlı olacağını belirten Ghebreyesus, COVAX üyesi ülkelerin aşıları eş zamanlı olarak öncelikle sağlık çalışanları, yaşlılar ve hasta kişilere dağıtılmasının planlandığını kaydetti.

Ghebreyesus, "COVAX'ın amacı, 2021 sonuna kadar 2 milyar dozun eşit bir şekilde üretilmesini ve dağıtılmasını sağlamaktır." dedi.

Yorumlar (0)
18
kapalı