11 ilaç daha geri ödeme listesinde

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "7’si kanser, 4’ü MS tedavisinde kullanılmak üzere 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldık." açıklamasında bulundu.

SAĞLIK 09.05.2020, 11:56 09.05.2020, 12:44
11 ilaç daha geri ödeme listesinde

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SUT'ta (Sağlık Uygulama Tebliği) yapılan düzenlemeyle, 7'si kanser, 4'ü MS (Multipl Skleroz) tedavisinde kullanılmak üzere 11 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını duyurdu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bugün Resmî Gazete'de yayımlanan "Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" hakkında yazılı açıklama yaptı.

8603 ilacın geri ödemesi yapılıyor

Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki (SUT) yeni düzenlemelerin Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) internet sitesinde de yayımlandığını kaydeden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, şöyle dedi:

"Sağlık Uygulama Tebliği'nde yaptığımız düzenlemeyle 4 meme kanseri, 2 hematolojik kanser, 4 MS (Multipl Skleroz) ve 1 lösemi tedavisinde kullanılmak üzere 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. Böylelikle geri ödemesi yapılan ilaç sayımız 8603'e ulaştı."

Covid-19 tanı testleri ek tebliğde tanımlandı

Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan yeni düzenlemeyle, halihazırda 370 ilacın bulunduğu "Yurtdışı İlaç Fiyat Listesi"ne 2'si kanser olmak üzere 3 yeni ilaç daha eklenerek, hastaların erişimine sunuldu. Böylelikle ödeme listesindeki ilaç sayısı 373'e yükseldi.

Ayrıca sağlık hizmeti sunucularının verdiği sağlık hizmetleriyle birlikte faturalandırılabilecek Covid-19 tanı testleri ek tebliğde tanımlandı. Antijen testi, antikor testi, PCR testi ve izolasyon testine ait yeni işlem kodları belirlendi.

İmmün plazma tedavisinde, plazma içeriğindeki enfeksiyonları imha ederek tedavinin başarısına katkı sağlayan "viral inaktivasyon işlemi" de tebliğde tanımlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da söz konusu düzenlemelerle ilgili şu değerendirmede bulundu:

"Koronavirüsle mücadele kapsamında, paydaşlarımızla birçok alanda tedbirler alıyoruz. Sigortalılarımıza ve sağlık hizmeti sunucularımıza destek veren düzenlemeler yaparak hayata geçirmeye devam ediyoruz."

Yorumlar (0)
17
açık