10 saniye nefes tutamamak korona testi olur mu? İşte bilim insanlarının cevabı

Dünya genelinde Türkiye dahil 190’ı aşkın ülkede görülen ve yaklaşık 800 bin insanın enfekte olduğu yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yaz aylarında etkisini yitireceği ve farklı bir solunum virüsüne sahip insanların koronavirüse yakalanmayacağı iddiasına bilim insanlarından yanıt geldi.

SAĞLIK 31.03.2020, 22:33 31.03.2020, 23:49 Hanife
10 saniye nefes tutamamak korona testi olur mu? İşte bilim insanlarının cevabı

Koronavirüse yönelik çıkan iddialara bilim insanlarından tek tek açıklama geldi.

Stanford Tıp Fakültesi'nde acil tıp klinik profesörü Ian Brown tarafından yapılan bir ön analiz, Kovid-19'dan muzdarip 5 kişiden 1'inde diğer solunum virüslerinin de bulunduğunu ortaya koydu.


Grip iken koronavirüse yakalanabilirsiniz

Bununla birlikte, koronavirüs için test edilen 562 kişinin analiz edildiği çalışmada,  ortak bir solunum virüsü tanısı konmuş yaklaşık 10 kişiden birinin ise  Kovid-19 ile birlikte enfekte olduğu bulundu. Bu durum insanların başka bir viral solunum yolu hastalığı varsa koronavirüse yakalamayacağını iddia eden efsaneye ters düşüyor.


Tıp ve biyomedikal veri bilimi doçenti Nigam Shah, çalışmaya atıfta bulunarak, “Şu anda, bir hasta farklı bir solunum virüsü için pozitif test ediliyorsa, koronavirüs taşımadığına inanıyoruz. Ancak, bu örnekte gözlemlediğimiz ko-enfeksiyon oranları göz önüne alındığında bunun yanlış bir varsayım olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hastaneler koronavirüs hastasını yanlışlıkla taburcu edebilir!

Çalışmanın öncüsü olan klinik acil doçent doktoru Ian Brown, hastanelerin Kovid-19 testine sınırsız erişimi olmadıklarını” ve bazı durumlarda farklı bir solunum virüsüne sahip olan hastanın, taşıyıcı olsa bile, Kovid-19’u yoktur tanısı konularak taburcu edilebileceğini  vurguladı.

Brown, “İnfluenza veya rinovirüs veya başka bir solunum virüsü tanısı varsa, hastane koronavirüs testi olmadan hastayı taburcu edebilir ve alternatif tanının semptomların nedeni olduğunu söyleyebilir” dedi.


İtalyan virolog Roberto Burioni, haber ajansı Deutsche Presse-Agentur'a (DPA), yaz aylarında daha sıcak havanın Kovid-19 salgınıyla mücadeleye katkıda bulunacağı beklentilerine güvenmemesi gerektiğini söyledi.


Burioni, “Biz bunu henüz  bilmiyoruz” diyerek Avrupa ve ötesindeki birçok ülkenin koronavirüs ile ilgili önlemlere uyma ihtiyacının altını çizdi.

10 saniye iddiasını açıklama

Tıp uzmanları kişinin nefesini 10 saniyeden fazla tutabilmemesinin de bir koronavirüs testi olmadığını ve bu duruma güvenmemesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu