Osmanlı'da maymun idamları!

Osmanlı döneminde İstanbul'da asılarak infaz edilen binlerce maymunun hikayesini ele aldık.

Osmanlı'da maymun idamları!

Tarihte yaşanan pek çok garip olay, bugünden baktığımızda zaman zaman dramatik zaman zaman ise trajikomik manzaralar ortaya çıkarıyor.

Osmanlı padişahlarından 3. Murat zamanında yaşanan bir vaka ise tarihimizin en trajikomik ve en acıklı hikayelerinden birisi…

Yavuz Sultan Selim zamanında fethedilen Afrika topraklarından getirilen pek çok yiyecek ve hayvan Osmanlı pazarlarını doldurmaya başlamıştı. Kara kıtadan Osmanlı’nın başkenti İstanbul’a getirilen hayvanlardan birisi ise maymunlardı.

Savaş gemilerinde ve ev işlerinde maymunlar kullanılıyordu

Maymunlar birçok farklı alanlarda kullanılıyordu. Ev işlerinde kullanılan maymunlar da vardı, eğitilerek donanmada kullanılanlar da.

Donanmada kullanılan maymunlar gemi direklerine çıkıyor ve gözcülük yapıyordu. Bazı maymunlar ise hırsızlık amacıyla kullanılıyor ve halkı canından bezdiriyordu.

Hatta bazı maymunlar kasaplık ve bakkallık gibi mesleklerde bile işe yarıyordu! Galata ve Azapkapı gibi yerlerde maymun satılan pazarlar vardı. Ancak 1590-1591 yılları arasında yaşanan korkunç olaylar bu canlıların sonu olacaktı.

Bir molla ve asılan binlerce maymun

Padişah 3. Murat zamanında yaşayan Molla Abdülkerim Efendi, bu hayvanların azılı düşmanlarından biriydi. Bu maymun düşmanı, yıllar sonra padişah tarafından Rumeli kazaskeri ilan edilecekti.

Her şey Abdülkerim Efendi'nin Fatih Camiinde verdiği Cuma vaazıyla başladı. Vaazında maymunlara küfürler yağdıran Abdülkerim Efendi, halkın yoldan çıktığını ve kadınların bu mahlukları ‘fena işlerde kullandığını’ anlatıyordu.

Cami ahalisini galeyana getiren Abdülkerim Efendi, arkasına bir sürü kızgın kalabalığı da toplayarak maymun pazarlarını bastı.

'Maymun sallanmayan ağaç kalmadı'

Yakalanan maymunları kendi elleriyle asan Molla, farklı büyüklükteki maymunlara farklı büyüklükte darağacı hazırlatıyordu.

Sonuç olarak o günlerde binlerce maymun İstanbul’daki ağaçlara asılarak öldürüldü. Tarihçiler o günden “İstanbul’da maymun sallanmayan tek ağaç kalmadı” diye bahseder.

Maymunkeş Abdülkerim Efendi

O günlerdeki maymun katliamına tanık olanlar, ağzından salyalar saçarak maymun peşine düşen Abdülkerim Efendi’ye ‘maymunkeş’ lakabını taktılar.

Semt semt dolaşan molla efendi, infaz edilen maymunları teşhir ediyor ve bizzat kendi elleriyle sokaklarda sürüklüyordu.

Bazı tarihçilerin kayıtlarına göre, Molla Abdülkerim Efendi’nin öldüğü gün halktan birçok kişi kutlamalar yapmıştır.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER