Yerli otomobil fabrikası ne zaman açılacak?

Türkiyenin yerli otomobili için üretim fabrikasının ne zaman açılacağına dair bilgiler paylaşıldı.

OTOMOTİV 05.05.2020, 22:05 Burak!
Yerli otomobil fabrikası ne zaman açılacak?

Yerli otomobil için Bursa’da kurulacak fabrikanın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu tamamlandı. Açıklanan bilgilere göre, tesisin tamamlanması 18 ay sürecek ve üretim 2022 yılından itibaren başlayacak. Fabrikanın inşaat aşamasında 2,000 kişi çalışacak. İşletme aşamasında ise 2023 yılı için 2,420, 2032 yılına kadar da 4,323 kişinin çalıştırılması öngörülüyor.

C segmentinde SUV talep görüyor

ÇED raporunda otomobilin ürün gamının belirlenmesi için yapılan çalışmadan da bahsedildi. Bu kapsamda Türkiye’de iki binin üzerinde örneklemle otomobil satın alma davranışı üzerine bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre Türkiye pazarında C segmentinde bir SUV’ye olan talebin yüksek olduğu görüldü.

Fabrika için neden Bursa tercih edildi?

Raporda tesis için neden Bursa’nın tercih edildiği de açıklandı. Yapılan incelemelerde Bursa’daki alanın denize sıfır konumda olması ve arazinin yakınında liman yer alması dolayısıyla öne çıktığı ifade edildi. Liman sayesinde üretilecek araçların sevkiyatının deniz üzerinden rahatlıkla yapılması planlanıyor. Bursa’nın seçilmesinde, Osmangazi Köprüsü’ne ve yan sanayiye yakınlığı da önemli bir faktör oldu.

500 milyon Euro'luk yatırım

Raporda şirket ortaklarının yatıracağı toplam sermayenin 2023 yılı itibariyle 500 milyon euro karşılığı olacağı ifade edildi. Projenin toplam bedeli proje hazırlık, ön mühendislik, izinler, inşaat, makine, elektrik, tesisat, ekipman, montaj, işletmeye alma, ürün geliştirme, pazarlama kalemleri dahil olmak üzere 22 milyar lira olarak vurgulandı. Proje ile 2032 yılına kadar, gayrisıhhi yurt içi hasılaya 50 milyar euro katkı sağlanması, cari açığın 7 milyar euro azaltılması, yan sanayi ile birlikte 20,000 ek istihdam sağlaması bekleniyor.

Yorumlar (0)
16
açık