Türkiye’de Lüks otomobillerin fiyatları Avrupa’yı dörde katladı

Türkiye’de ikinci el lüks otomobillerin fiyatları, Avrupa’ya kıyasla oldukça yüksek. Ferrari, Aston Martin ve Lamborghini gibi markaların aynı modelleri, Türkiye’de Avrupa’daki fiyatlarının dört katına satılıyor.

OTOMOTİV 05.07.2024, 14:10 Buse Önder
Türkiye’de Lüks otomobillerin fiyatları Avrupa’yı dörde katladı

Türkiye'de ikinci el otomobil piyasasındaki durgunluk, gündemden düşmüyor. Oto galeri sahipleri, araçların ellerinde kaldığını ve piyasanın giderek kötüleştiğini belirtiyor. İnternet ilan sitelerinde bireysel satışların artması da dikkat çekiyor.

Bu dönemde, ikinci el lüks otomobillerin fiyat farkları öne çıktı. Almanya'nın Düsseldorf şehrindeki ikinci el otomobil galerileri ile Türkiye'deki fiyatlar arasında büyük farklılıklar gözlemleniyor. Aynı model ve yaştaki araçlar, Türkiye'de dört kat daha pahalıya satılıyor.

Lüks otomobiller arasında uçurum var

Almanya'da 2003 model Ferrari 575M Maranello 120 bin euroya (yaklaşık 4,2 milyon TL) alıcı beklerken, Türkiye'de aynı model 15,5 milyon TL’ye satışa sunuluyor. Benzer şekilde, Almanya'da 100 bin euroya (yaklaşık 3,5 milyon TL) satılan Aston Martin V8 Vantage modeli, Türkiye'de 13,8 milyon TL fiyatla ilan ediliyor.

Lüks otomobillerin fiyatlarındaki bu uçurum, Lamborghini Aventador LP700-4 modelinde de kendini gösteriyor. Almanya'da 285 bin euroya (yaklaşık 10,1 milyon TL) satılan bu araç, Türkiye'de 40 milyon TL’ye alıcı bekliyor.

Hafif ticari araç pazarı yüzde 8,7 düşüşte

Öte yandan, Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de Haziran ayında sıfır olarak sadece birer adet Ferrari, Aston Martin ve Lamborghini satıldı. 2024 yılının Ocak-Haziran döneminde ise 12 adet Ferrari, 10 adet Lamborghini ve 8 adet Aston Martin yeni sahipleriyle buluştu.

Genel otomobil satışları ise Ocak-Haziran döneminde geçen yıla göre yüzde 7,3 artarak 462 bin 955 adete ulaştı. Ancak hafif ticari araç pazarı yüzde 8,7 düşüşle 115 bin 26 adet olarak kaydedildi.

Yorumlar (0)