Sıfır araç mağdurlarına bir yenisi daha eklendi: Firmadan skandal teklif!

Mersin'de bir bayiden 1 milyon 670 bine satın aldığı sıfır kilometre Peugeot marka jipinin boyalı olduğunu aracı satarken öğrenen Mustafa Ümit Yıldız’a firma sadece 35 bin TL teklif etti. Değer kaybı için önerilen teklifi kabul etmeyen Yıldız, olayı yargıya taşıdı. İşte mağdurun hikayesi...

OTOMOTİV 30.05.2024, 13:07 30.05.2024, 15:18 Buse Önder
Sıfır araç mağdurlarına bir yenisi daha eklendi: Firmadan skandal teklif!

Adana'da yaşayan Mustafa Ümit Yıldız, Mersin'de bir bayiden satın aldığı sıfır kilometre Peugeot marka jipinin sol ön çamurluğunun fabrikada boyandığını öğrenmesi üzerine yaşadığı mağduriyeti yargıya taşıdı. Geçen sene ağustos ayında 1 milyon 670 bin lira karşılığında aracı satın alan Yıldız, aracını satmak için mart ayında ilana çıkardı.

Ancak potansiyel bir alıcıyla yapılan ekspertizde aracın sol ön çamurluğunun boyalı olduğu ortaya çıktı ve alıcı işlemi iptal etti.

35 bin TL’lik teklifi kabul etmedi

Yapılan incelemeler sonucunda aracın fabrikada boyandığı tespit edilen Yıldız, aracın değer kaybı olarak kendisine sunulan 35 bin liralık teklifi kabul etmeyerek bayiye başvurdu. Ancak sıfır araçla değişim talebi reddedilince avukatı aracılığıyla konuyu yargıya taşıdı.

Sıfırı ile değiştirilmesini istedi

Mustafa Ümit Yıldız, konuyla ilgili olarak açıklamada, "Aracımı satmaya karar verdiğimde eksperde aracın boyalı olduğu söylendi. Firmaya başvurdum ve yapılan incelemede aracın fabrikada boyandığını belirlediler. Değer kaybını ödeyebileceklerini söylediler ama ben ayıplı mal sattıklarını iddia ettim” ifadelerini kullanarak şu anda yargı sürecinde olduklarını belirterek aracının sıfırıyla değiştirilmesini talep ettiğini belirtti.

‘Kendimi kötü hissettim’

Yıldız, güvenilir bir markadan araç almasına rağmen yaşadığı mağduriyeti dile getirerek, "Artık güvenerek araç alamazsak ne yapacağız?” ifadelerini kullandı. Yaşadığı olayın şaşkınlığını yaşadığını belirten Yıldız, “Aracı satarken hatasız ve boyasız diye ilan verdim. Gelen alıcıya karşı da yalan söylediğim izlenimi uyandı. Kendimi kötü hissettim" şeklinde konuştu.

Değer kaybı olarak teklif edilen 35 bin liranın gerçek mağduriyetini yansıtmadığını vurgulayan Yıldız, "Aracı satmaya çalıştığımda fiyatı çok daha fazla düşüyor. Bayiler dahi aracı almıyor, çünkü boyalı olduğunu belirtiyorlar. Gerçekten trajik bir durum" dedi.

Yorumlar (0)