Rekabet Kurumu’ndan 5'li otomotiv grubu hakkında karar

Rekabet Kurulu, Alman otomotiv firmaları Porsche, Audi, Volkswagen, BMW ve Mercedes-Benz ile ilgili yürütülen soruşturmayı tamamladı ve bir ceza vermedi.

OTOMOTİV 03.02.2022, 10:08 04.02.2022, 09:20 Ömer Aksan
Rekabet Kurumu’ndan 5'li otomotiv grubu hakkında karar

Rekabet Kurulu, 5'li grup olarak isimlendirilen Alman otomobil şirketleri Porsche, Audi, Volkswagen, BMW ve Mercedes-Benz hakkındaki ön araştırmayı karara bağladıktan sonra bu firmalar hakkında soruşturma başlatmıştı.

5’li grup ile ilgili soruşturma tamamlandı

Kurul tarafından Porsche, Audi, Volkswagen, BMW ve Mercedes-Benz hakkında 4054 sayılı kanunun 4. maddesinde bulunan "Belirli bir mal ya da hizmet piyasasında doğrudan ya da dolaylı bir şekilde rekabeti bozma, engelleme veya kısıtlama hedefi taşıyan, bu etkiyi doğuran, doğurabilecek nitelikteki teşebbüsler arası uyumlu eylemler, anlaşmalar ve teşebbüs birliklerinin söz konusu karar ve eylemleri yasak ve hukuka aykırıdır” kararını ihlal edip etmediklerinin tespit edilmesine ilişkin soruşturma karara bağlandı.

Ceza çıkmadı

5 Alman otomotiv devine, rekabete aykırı eylemde bulunmadıkları gerekçesiyle idari para cezası verilmemesi kararı aldı.

Öte yandan Rekabet Kurulu’nca hazırlanan dosya kapsamında diğer iş birliklerinin 4054 sayılı kanunun 4. maddesine aykırılık olmadığına ve aynı kanunun 16. maddesi gereğince 5 Alman otomotiv devine idari para cezasına yer olmadığı kararlaştırıldı.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu