Otomotiv sektöründe 7 Temmuz beklentisi: İndirimler 300 bin TL'ye ulaştı

Son dönemde Türkiye otomotiv pazarında birçok marka, kredi, takas desteği ve nakit indirimi gibi çeşitli kampanyaları artırırken, uygulanan fiyat indirimleri 300 bin TL'ye kadar çıktı.  

OTOMOTİV 28.05.2024, 11:53 28.05.2024, 12:28 Buse Önder
Otomotiv sektöründe 7 Temmuz beklentisi: İndirimler 300 bin TL'ye ulaştı

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründe fahiş fiyat artışları, stokçuluk ve tüketici mağduriyetine yönelik aldığı önlemlerle başarılı sonuçlar elde etmeye başladı. Bakanlığın attığı adımlar sayesinde, özellikle ikinci el otomobil piyasasındaki aşırı fiyatlar son aylarda dengelendi.

Otomotivin yatırım aracı olarak cazibesini yitirmesiyle birlikte, gerçek alıcılar ile otomotiv markaları arasında doğrudan bir ilişki oluştu. Bu gelişme, piyasada gerçek ihtiyaç sahiplerinin araçlara ulaşmasını kolaylaştırdı ve fiyatların normalleşmesine katkıda bulundu.

Fiyat indirimleri 300 bin TL’ye ulaştı

Yeni ekonomi programının da etkisiyle, birçok otomotiv markası sıfır otomobilde kredi, takas desteği ve nakit indirim gibi kampanyalar başlattı. Bu kampanyalar kapsamında bazı bayilerin liste fiyatının altında satış yaptığı, indirim oranlarının yüzde 20’ye kadar çıktığı belirtildi.

Özellikle sıfır araçlarda 100-300 bin TL arasında indirimler uygulayan markalar dikkat çekiyor. Bu indirimlerin yanı sıra, markaların finansman kampanyaları da sürüyor.

İkinci el piyasasında fiyat artışı dengelendi

Indicata’nın ikinci el çevrim içi pazar raporuna göre, Nisan ayında perakende fiyatlar bir önceki aya göre ortalama yüzde 0,73, yıl başından itibaren ise yüzde 2,24 arttı. Bu durum, ikinci el araç piyasasında dengelenmeye işaret ediyor.

Ocak-Nisan dönemindeki yüzde 2,24’lük fiyat artışı, geçen yıla kıyasla daha istikrarlı bir piyasa gösteriyor.

7 Temmuz beklentisinin etkisi büyük

7 Temmuz 2024 itibarıyla belirli güvenlik özelliklerine sahip olmayan sıfır kilometre araçların tescili ve satışı mümkün olmayacak. Bu düzenleme, Avrupa Birliği Genel Araç Güvenliği Yönetmeliği’nin (General Safety Regulation - GSR) bir parçası olarak kabul edildi ve yollarda daha güvenli bir ortam oluşturmayı amaçlıyor. Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte, satılacak sıfır otomobillerin aşağıdaki özellikleri sağlaması gerekecek:

Acil durum frenleme asistanı

Kaza veri kaydedicisi

Direksiyon müdahalesini içeren şerit takip asistanı

Sürücü yorgunluk algılama sistemi

Alkol kilidi hazırlığı

Ani frende otomatik yanan dörtlüler

Önden çarpmada yaya koruması için ‘safety glass’ özellikli ön cam

Trafik işareti algılama sistemi ve akıllı hız yardımı

Geri görüş kamerası veya arka park mesafe sensörü

Bayiler ve distribütörler ellerindeki araçları hızla satma çabasında

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, bayiler ve distribütörlerin bu araçları hızla elden çıkararak riskten kurtulmak istediklerini belirtti. Ertemel, "Bu araçları satamazlarsa, kendilerine faturalayıp kiralama yöntemiyle daha sonra satmayı planlıyorlar" dedi.

Mevcut modellerde güvenlik özellikleri

Ülkemizde satılan birçok otomobil yukarıdaki güvenlik özelliklerini karşılıyor. Renault Megane, Fiat Egea, Renault Clio, Toyota Corolla, Dacia Duster, Hyundai i20, Opel Corsa ve Togg T10X bu araçlardan bazıları. Ancak ‘safety glass’ özellikli ön cam ve ani frende otomatik yanan dörtlüler gibi bazı güvenlik özellikleri, mevcut otomobillerin bilgilendirme sayfalarında yer almıyor.

Bu da markaların bu özellikleri araçlarına eklemek için maliyetleri artırması gerektiği anlamına gelirken, bu düzenlemenin sıfır otomobil fiyatlarını önümüzdeki aylarda daha da yükseltebileceği öngürülüyor.

Yorumlar (0)