Karar çıktı! VW'ye 60 bin dava geliyor...

OTOMOTİV 25.05.2020, 16:04
Karar çıktı! VW'ye 60 bin dava geliyor...

Alman Federal Mahkemesi, Alman otomotiv devi Volkswagen'in tazminat ödemesine hükmetti.

Kararın, Alman mahkemelerinde bekleyen 60 bin dava için emsal oluşturmasına kesin gözüyle bakılıyor.

BGH (Almanya Federal Mahkemesi),  Alman otomobil üreticisi Volkswagen’ın egzozlarında manipüle edilmiş dizel motorlu araçlar satın alan sürücülere tazminat ödemek zorunda olduğuna hükmetti.

Alman yargı sisteminin en yüksek dereceli mahkemesi olan Almanya Federal Mahkemesi (BGH), bir otomobil sahibi tarafından Volkswagen’in emisyon testi manipülasyonu konusunda açtığı ilk davada verdiği kararını açıkladı. Almanya Federal Mahkemesi, Volkswagen’den egzozlarda manipülasyon yapılan araçları satın alanların prensip olarak tazminat alma hakkı olduğuna karar verdi.

Otomobilin kilometresi dikkate alınacak

Almanya Federal Mahkemesinin kararıyla dizel araç sahipleri araçlarını iade ederek satış fiyatını kısmen geri alabilecek. Müşteriye geri ödeme hesaplanırken otomobilin kilometresi dikkate alınacak.

60 bin dava var

Almanya Federal Mahkemesi'nin söz konusu kararı, Alman mahkemelerinde bekleyen 60 bin dava için emsal olması bekleniyor.

Dizel emisyonu skandalı nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı, Eylül 2015'te Alman otomotiv devi Volkswagen'in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini açıklamıştı.

Bünyesinde Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları bulunan Volkswagen Grubu (VW), uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemde kalmış, Amerika Birleşik Devletleri ve Alman makamlarına ağır cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu