İkinci el çevrim içi oto pazarında mayıs ayının en çok satılanları belli oldu

İkinci el çevrim içi (online) otomobil pazarında mayıs ayında en çok tercih edilen otomotiv markası Volkswagen olurken, Renault ikinci ve Ford da üçüncü sırada konumlandı.

OTOMOTİV 14.06.2021, 00:48 15.06.2021, 09:54 Koray
İkinci el çevrim içi oto pazarında mayıs ayının en çok satılanları belli oldu

İkinci el online pazar raporundan alınan veriler doğrultusunda, ülkemizde ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında geçtiğimiz ay 112 bin 785 adet satış gerçekleşti.

Nisan ayı ile karşılaştırıldığında satışlarda yüzde 21, Mayıs 2020'ye kıyasla ise yüzde 36 düşüş gerçekleşti. Satışlar, Ocak-Mayıs 2021 tarihleri arasında geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran yüzde 12 azaldı.

Mayıs ayında ikinci el online satışlar içinde binek araçların payı yüzde 82 seviyesinde olurken, hafif ticari araçların payı ise yüzde 18 oldu.

En çok satan 10 marka

Veriler doğrultusunda, bu senenin mayıs ayında ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında en çok tercih edilen otomotiv markası 16 bin 93 adetlik satış rakamıyla Alman otomotiv devi Volkswagen oldu. Renault, 15 bin 80 satışla ikinci ve Ford da 11 bin 811 satışla üçüncü sırada kendilerine yer buldu.

İlk 3 markayı, Fiat, Opel, BMW, Hyundai, Mercedes-Benz, Peugeot ve Toyota izledi.

Bahse konu 10 markanın mayıs ayı satışları, ikinci el online araç pazarının yüzde 77'lik bölümünü oluşturdu.

Passat tekrar lider oldu

Nisan ayındaki ikinciliğin ardından Volkswagen Passat, 4 bin 468 satış rakımıyla mayıs ayının en çok satılan modeli oldu.

Passat'ı, Renault Clio, Renault Megane, Ford Focus, Opel Astra, Toyota Corolla, Renault Fluence, Fiat Egea, Volkswagen Golf ve Renault Symbol izledi.

Söz konusu 10 model, toplam binek araç satışlarının yüzde 34'lük bölümünü oluşturdu.

Kullanıcıların en çok tercih ettiği 10 binek model içinde en yüksek pazar payına ise yüzde 41 oranı ile Renault markası 4 modeli ile birlikte sahip oldu.

Hafif ticaride Ford lider

İkinci el online hafif ticari araç pazarında ise Ford Transit/Tourneo Courier, 2 bin 328 adetlik satış rakamıyla mayıs ayının en fazla satılan modeli olarak öne çıkarken, Fiat Doblo 2 bin 277 adetle ikinci ve Fiat Fiorino ise bin 786 adetle üçüncü sırada konumlandı.

Bahse konu 3 markayı, Ford Transit/Tourneo Connect, Volkswagen Cady, Volkswagen Transporter, Ford Transit, Renault Kangoo, Peugeot Partner ve Citroen Berlingo izledi.

Mevzubahis 10 model, toplam hafif ticari araç satışlarının yüzde 69'luk bölümünü oluşturdu.

Yorumlar (0)
24
açık