İkinci el araç fiyatları düzenlemesi: Uymayan yandı!

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç satışlarında sıfır araç fiyatlarının aşılmasını engellemek için Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik hakkında bilgi verdi. Düzenlemenin 15 Temmuz'da yürürlüğe konulacağı, uyulmaması halinde 300 bin liraya kadar idari para cezasının verilebileceği kaydedildi.

OTOMOTİV 06.07.2023, 10:06 07.07.2023, 09:07 Hakan Öksüz
İkinci el araç fiyatları düzenlemesi: Uymayan yandı!

İnternet üzerinden satılan ikinci el araçların, sıfır araçlardan pahalı olmasını engellemek için harekete geçen Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. 15 Temmuz'da yürürlüğe konulacak düzenlemenin, hem bireysel hem de ticari ilanları kapsayacağı kaydedildi.

Haksız uygulamaların önüne geçilecek

Yönetmelik hakkında Ticaret Bakanlığından açıklama geldi. Otomotiv sektöründe arz talep dengesinin bozulmasına sebep olan haksız uygulamaların ve fahiş fiyat artışlarının son dönemlerde ayyuka çıktığı belirtildi. 

Stokçuluk bağlantılı haksız uygulamaların önüne geçerek, motorlu kara taşıtı alım satımında adil piyasa yapısının tesis edilmeye çalışıldığı aktarıldı. Tüketici mağduriyetlerini gidermek için söz konusu uygulamanın yürürlüğe konulması kararının alındığı kaydedildi.

1 Ocak 2024'e kadar yasak

Uygulamaya göre ikinci el motorlu kara taşıtları, 1 Ocak 2024'e kadar üretici ya da distribütör tarafından belirlenen güncel fiyattan yüksek bir fiyat üzerinden satılamayacak. Bireysel ve ticari ilanları kapsayacak düzenlemenin, 15 Temmuz'da uygulamaya konulacağı vurgulandı.

300 bin liraya kadar idari para cezası verilebilecek

Düzenlemeye aykırılık teşkil eden ilanlar hakkında söz konusu ilanın yayınlandığı platformlara uyarı yapılacak. İkaza rağmen uygulamaya aykırı ilanların kaldırılmaması halinde "ilan başına 300 bin liraya kadar" idari para cezası verilebilecek.

Yorumlar (0)