Fahiş otomobil fiyatları için düğmeye basıldı

Otomobil fiyatlarının fahiş seviyelere çıkması, bazı çevrelere yarasa da araç sahibi olmak isteyen vatandaşları zor duruma soktu. Ticaret Bakanlığı, takip sistemi uygulamasıyla sıfır araç stokçuluğunun önüne geçecek. İkinci el otomobil fiyatlarının düşürülmesi için de sektördeki aktörlere sorumluluk yüklenecek.

OTOMOTİV 02.08.2023, 11:46 02.08.2023, 17:32 Hakan Öksüz
Fahiş otomobil fiyatları için düğmeye basıldı

Döviz kuru ile enflasyondaki durdurulamayan yükseliş, otomobil fiyatlarını da etkiledi. Son yıllarda araç fiyatlarında hızlı bir yükseliş kaydedildi. Araba fiyatlarının yükselişini önlemek için stokçuluğu engellemek isteyen Ticaret Bakanlığı, aldığı bir dizi önleme yenisini ekleyecek.

Stokçuluk engellenecek

Sağlık sektöründeki ilaç takip sistemine benzer bir uygulamanın, otomobil sektörüne adapte edileceği belirtildi. Otomobilin fabrikada banttan inişinden müşteriye gelene kadar geçirdiği süreçler, bu sistem üzerinden takip edilecek. Bu uygulama sayesinde stokçuluk engellenecek.

Sıfır araç stoklayan bayiler takip edilecek

Stokçuluğun yanı sıra fahiş fiyatlara da neşter vurulacak. İkinci el arabalar için istenen fahiş fiyatlar üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı, stokçuluğu önleyerek fahiş fiyatların önüne geçecek. Sıfır araç stoklayan bayilerin fiyat politikası takip edilecek. Otomobillere takılacak takip sistemiyle tüm süreçler gözlem altında tutulacak.

İkinci el araç fiyatları makul seviyelere inecek

Kurulacak elektronik sistem sayesinde bayilerin "sıfır araç stokçuluğu" yapması engellenecek. İkinci el araç fiyatlarının da makul seviyelere düşürülmesi için önlem alınacak. Bu kapsamda piyasada söz sahibi olan firmalara sorumluluk verilecek.

İlanda gerçek kişi ismi ve telefon numarası kullanılacak

Ataç satışı yapan internet siteleri denetlenecek. İlanlarda "memurdan temiz otomobil" ve "Mehmet Bey'den temiz araç" gibi ifadeler kullanılamayacak. İlanda gerçek kişi ismi ve telefon numarası kullanılacak. Bu bilgilerin doğruluğu, internet sitesi tarafından denetlenecek. Yanlış bilgilere yer verenlere cezai müeyyide uygulanacak.

Al-sat yapanlara sıkı takip

Al-sat üzerinden kazanç elde eden kişiler de denetlenecek. Vekalet verdiği bir yakınının adıyla kayıt yaptırarak al-sat yapanlar takip edilecek. 

Vergi mükellefi olmayan kişiler, 1 yıl içinde en çok 3 araç satışı gerçekleştirebiliyor. Sınırı aşanlara sattıkları araç başına 5 bin lira ceza uygulanıyor. 1 yılda 3 araçtan fazla satış yapabilmek için "araç satış sertifikası" sahibi olmak ve bir kurum tarafından yetkilendirilmek gerekiyor.

Yorumlar (0)