Elektrikli araç sektörü 'mahir el' arıyor

Ülkemizin otomobili Togg'un da asfalta inmesiyle birlikte Türkiye'de hızla artan elektrikli otomobil sayısı, şarj istasyonu gereksiniminin yanı sıra kaza sonrası müdahale ve otomobillerin onarım-bakım problemlerini giderecek uzman personel gereksinimini gündeme taşıdı.

OTOMOTİV 11.11.2023, 23:43 topcu
Elektrikli araç sektörü 'mahir el' arıyor

Ülkemizde elektrikli otomobil sayısı eylül ayı sonu itibarıyla 51.219'a ulaştı. Özellikle de Togg'un kullanımın hızlı bir şekilde artması bu yükselişte bir hayli etkili oldu.

Elektrikli otomobillerin aksam, donanım ve yapı açısından klasik araçlara göre farklı oluşu, şarj istasyonundan onarım ve bakım servislerine değin gereksinimleri de beraberinde getirdi.

Son zamanlardaki yetkilendirmelerle şarj istasyonu gereksinimi hızlı bir şekilde giderilmeye başlandı. 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı doğrultusunda, ülkemizde 4.421'i istasyon ortamında olmak kaydıyla şarj noktası sayısı 9.297'ye ulaştı. Otomobillerin onarım, bakım ve kaza sonrası müdahale hususunda ise yetkili ve uzman personel gereksinimi dikkat çekiyor.

12'nci Kalkınma Planı (2024-28) çerçevesinde bu tarz gereksinimlerin giderilmesi maksadıyla 'Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritası'nın güncellenmesi hedef olarak ortaya konuldu. Otomotiv sanayisi tedarik zincirinde üretimden tasarıma bütün basamaklarda katma değerin ve yerli tedarikin artırılmasının desteklenmesi, otomotiv yazılımı, elektrikli motor sistemleri, elektronik gösterge, elektronik kontrol üniteleri, algılayıcı ve batarya gibi alanlarda üretim ve teknoloji yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlandı. Otomotiv yan sanayisine dönük ihtisas organize sanayi bölgeleri kurulması, bu alandaki iş gücünün niteliğinin artırılması hedeflendi. Bu maksatla eğitim yöntemleri ve müfredat da elektrikli otomobillerin geldiği nokta göz önünde bulundurularak, teknolojik gerekliliklere uygun bir biçimde güncellenecek. Özel sektörün de vereceği destekle onarım ve bakım hususunda uzman personelin sayısının hızlı bir şekilde artırılması amaçlanıyor.'Yetkili servis' uyarısı

Sektörde halihazırda bu hususlarda uzman personel arayışı devam ediyor.

Uluslararası bir araç şirketinin başkent Ankara merkezinde satış sonrası hizmetler müdürü olarak görev yapan Aykut Tuncer, basın mensuplarına, elektrikli otomobillerin son dönemde asfalta inmeye başlaması sebebiyle bu alanda birikim, beceri ve bilgi eksikliği olduğunu ifade etti.

Elektrikli otomobillerdeki arıza durumunda kullanıcıların bilinçli davranması gerektiğinin altını çizen Tuncer, "Otomobillerin bakım ve onarımlarında muhakkak yetkili servisler tercih edilmeli." diye konuştu. 

Elektrikli otomobillerin daha çok dijital ve yazılım temelli onarım faaliyetleri gerçekleştirildiğine dikkat çeken Tuncer, "Elektrikli otomobiller batarya bazlı çalıştığı için arıza durumunda pek fazla müdahaleye gereksinim duyulmuyor ve genellikle yazılım onarımlarıyla kolay bir şekilde problemler çözülebiliyor." şeklinde konuştu."Elektrikli otomobillerdeki koruma mekanizması diğer otomobillere kıyasla daha modern"

Tuncer, elektrikli otomobillerle benzin ve diğer akaryakıtları kullanan otomobiller arasındaki farklara işaret ederek, "Elektrikli otomobillerde bulunan koruma mekanizması diğer otomobillere kıyasla gelişmiş ve çok daha modern biçimde dizayn edilmiş durumda." dedi.

Elektrikli araçların çok daha büyük hasarlara karşı koruma temin eden kuvvetlendirilmiş maddelerden üretildiğini aktaran Tuncer, otomobillerin sahip olduğu yazılımın hasar halinde elektriği kesip tüm enerjiyi bataryada toplayabildiğini söyledi.

Tuncer, bataryanın çok büyük zarar alması halinde ise yetkili kişiler tarafından çevre güvenliğinin temin edilip müdahalede bulunulmasının çok daha sağlıklı olacağını kaydederek, şu sözleri sarf etti:

"Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte elektrikli otomobillerin kullanımının da arttığını göz önünde bulundurduğumuzda sorunların yaşanması kaçınılmaz bir hal alıyor. Kaza sonrası otomobile daha doğru müdahale için itfaiye ve ambulans ekiplerinin elektrikli otomobiller hususunda müdahale eğitimi almaları gerekebilir."

Piyasada halihazırda elektrikli otomobil tamiri hususunda ciddi eğitim almış kişilerin pek fazla olmadığını ifade eden Tuncer, hem otomobil hem kullanıcı sağlığı için bakımların yetkili yerlerde gerçekleştirilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. 

Tuncer, yetkili servis teknisyenlerinin sertifikasyon ve özel eğitimler neticesinde otomobillere müdahalede bulunabilir hale geldiğini dile getirerek, "Kullanıcıların eğitim almış kişileri tercih etmesi otomobilin kullanım ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)