Ek MTV için ödeme takvimi netleşti

Kahramanmaraş depremlerinin yol açtığı finansman açığını kapatmak için bu yıl bir defaya mahsus ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınacak. Düzenlemeyi içeren kanun teklifinin ilk 7 maddesi, TBMM'de kabul edildi. Ek MTV, iki taksit halinde ödenecek. Hangi taşıtlar ve kişiler, uygulamanın dışında tutulacak? İşte detaylar...

OTOMOTİV 13.07.2023, 09:53 13.07.2023, 10:16 Hakan Öksüz
Ek MTV için ödeme takvimi netleşti

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta yaşanan ve 50 binden fazla kişinin ölümüne yol açan depremlerin Türkiye'ye faturası 100 milyar dolardan fazla oldu. Depremlerin neden olduğu ekonomik kayıpları telafi etmek için 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınacak.

Depremin etkilerinin azaltılması için kullanılacak

Memur ve emekli maaşlarına yapılan zam ile "iki katı MTV" alınmasını öngören kanun teklifinin ilk 7 maddesi, TBMM'de kabul edildi. Çifte MTV'den elde edilecek gelirin, depremin etkilerinin azaltılması için kullanılacağı kaydedildi. 

TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, birleşimi kapattı. Meclis birleşiminin 14.00'te başlayacağı kaydedildi.

Hangi taşıtlardan alınacak?

Söz konusu uygulamanın yayımlandığı tarihte kayıt ve tescili olan otomobil, uçak, kamyon, otobüs, helikopter ve kamyonet dahil olmak üzere bütün taşıtlardan ek MTV alınacak. 31 Aralık 2023 tarihine kadar tescil edilecek araçlar da bu uygulama kapsamında MTV ödeyecek. 

İki taksit halinde ödenecek

Edinilen bilgilere göre ek MTV, iki taksit halinde ödenecek. Düzenlemenin yayımlandığı aydan bir sonraki ayın sonuna kadar ilk taksit ödenecek. İkinci taksit ise kasım tarihinin sonuna kadar ödenmek zorunda. 

Uygulamanın dışında tutulacak kişiler ve araçlar

Depremde ağır hasar alarak kullanılamaz duruma gelen taşıtlar için ek MTV ödenmeyecek. Oturduğu binada orta veya ağır hasar oluşan kişilerin araçları için de ek MTV ödemeye gerek yok. Depremde eşini ya da birinci dereceden yakınını kaybeden vergi mükellefleri bu uygulamanın dışında tutulacak.

Yorumlar (0)