Almanya'da kuruluyor: Enerjisini kendi üretecek

Alman otomobil devi Mercedes’in, Almanya'daki tesislerinin senelik gereksiniminin yüzde 15'ini aşkın kısmını karşılayacak olan 100 megavat elektrik üretebilen bir rüzgar santrali kurmayı planladığı duyuruldu.

OTOMOTİV 19.09.2022, 22:59 Koray
Almanya'da kuruluyor: Enerjisini kendi üretecek

Mercedes-Benz tarafından gerçekleştirilen açıklamada, ülkenin Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan Papenburg kentinde inşa edilmesi düşünülen bahse konu santralin yapılmasına ve bölgenin ekolojik olarak sürdürülebilir kullanımına yönelik olarak planlama için yerel makamlarla da ortak çalışma yapılacağı kaydedildi. Söz konusu açıklamada, ayrıca yine yerel makamlar tarafından Papenburg'daki 800 hektar büyüklüğündeki arazide kalan bölgeye güneş panelleri konulup konulmayacağının inceleyeceği belirtildi.

Mercedes'in açıklamasında, firmanın rüzgar türbinlerinin ürettiği elektriği satın almak amacıyla an itibarıyla adı açıklanmayan bir ortakla elektrik satın alma mukavelesine üç haneli milyon avroluk bir yatırım yapacağı da ifade edildi.

Papenburg'daki yaklaşık olarak 800 hektar büyüklüğündeki alanda 1998 yılından bu yana Mercedes'in Ar-Ge çalışmaları yürütülüyordu.

Ülkede enerji krizi yaşanıyor

Bu arada, enerji ithalatında yüksek oranda Rusya'ya bağımlı olan Almanya, Putin yönetiminin Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattından gaz akışını durdurma yönündeki kararının ardından enerji kriziyle baş başa kalmıştı.

Almanya'nın enerji maliyetlerindeki yükseliş sebebiyle enflasyon da körüklenirken, firmalar üzerindeki baskı da artıyor.

Yorumlar (0)
10
açık