7 Temmuz'da başlıyor: İşte otomobil satışlarına yeni güvenlik kuralları

Otomotiv uzmanları, Avrupa Birliği'nin yeni otomobiller için zorunlu kıldığı 'Genel Güvenlik Yönetmeliği' (GSR) hakkında değerlendirmelerde bulunarak, uygulamanın Türkiye'de 7 Temmuz'da yürürlüğe gireceğini ve bu tarihe dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

OTOMOTİV 12.06.2024, 16:03 12.06.2024, 17:45 Buse Önder
7 Temmuz'da başlıyor: İşte otomobil satışlarına yeni güvenlik kuralları

7 Temmuz 2024'te Türkiye'de yürürlüğe girecek olan 'Genel Güvenlik Yönetmeliği' (GSR II), otomobil satışlarında önemli değişiklikler getirecek. Avrupa Birliği'nin yeni otomobil güvenlik standartlarına uygun olmayan araçlar, bu tarihten itibaren satılamayacak.

Otomotiv sektörü uzmanı Danyal Yıldız, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 15 yıldır sektörde hizmet veren Yıldız, hem sıfır hem de ikinci el araç satışları ve parçalarıyla ilgili hizmet sunduklarını belirterek, 7 Temmuz'da yürürlüğe girecek uygulamanın önemine dikkat çekti.

Yıldız, “Mayıs 2020'de bildirimi yapılan bu regülasyon, 7 Temmuz 2024'te son uygulama tarihi olarak belirlenmişti. Bu tarihten itibaren sıfır araçların satışında önemli güvenlik özellikleri zorunlu olacak. Bu özelliklere sahip olmayan otomobillerin satışı yasaklanacak, dolayısıyla sıfır araç satışında yeni bir döneme giriyoruz” dedi.

Özelliklere sahip olmayan araçlar satılamayacak

Yıldız, daha önce üretilmiş olup ancak bu özelliklere sahip olmayan araçların satışının yasaklanacağını vurgulayarak, “Bu, Ticaret Bakanlığı'nın kontrolünde olacak. Bayiler, bu özelliklere sahip olmayan otomobilleri hızlıca ellerinden çıkarmak zorunda. 7 Temmuz öncesinde bayilerde bulunan bu özelliklere sahip olmayan araçların satışı için çeşitli kampanyalar bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yıldız, Avrupa Birliği regülasyonunda talep edilen özelliklere de değinerek,  “Acil durum frenleme yardımcısı, yorgunluk algılama sistemi, alkol kilidi hazırlığı, kaza veri kaydedici, ani frenlerde otomatik yanan flaşörler, ön çarpışmada yayayı korumaya yönelik güvenlikli ön cam, şerit takip asistanı, geri görüş kamerası ve akıllı hız yardımı gibi özellikler zorunlu olacak. Bu özellikler, sürücüye destek sağlayan ve sürüş güvenliğine katkıda bulunan çok önemli teknolojiler” ifadelerini kullandı.

Eski araçlar ve güvenlik sorunları

Yıldız, Türkiye'de ekonomik zorluklar nedeniyle insanların eski ve güvenlik özelliklerine sahip olmayan araçları trafikte kullandığını belirterek, “Eski model araçlar, ufak kazalarda bile ölümlü trafik kazalarına neden olabiliyor. Yetkililerin, bu konuda önlem alarak eski araçların hurdaya ayrılmasını teşvik etmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yeni modellere ve teknolojilere ulaşma konusunda Türkiye’nin geride kaldığını belirterek, “Kişi başına düşen otomobil sayısında Avrupa'da 28. sıradayız. Devletin, insanları daha güvenli ve konforlu araçlara ulaşma konusunda teşvik edici önlemler alması gerekiyor” dedi.

Yorumlar (0)