RTÜK'ten Tele 1'e "Öcalan'a övgü" cezası

Tele 1'in tutuklu genel yayın yönetmeni Merdan Yanardağ'ın teröristbaşı Öcalan'ı övücü sözlerine RTÜK sessiz kalmadı. Merdan Yanardağ'ın kullandığı ifadeler nedeniyle Tele 1, "7 gün yayın durdurma" ile "üst sınırdan para cezası" aldı. Merdan Yanardağ'ın "yayıncılık ilkelerini ihlal ettiği" söz konusu yorumları verildi.

MEDYA 06.07.2023, 15:56 Hakan Öksüz
RTÜK'ten Tele 1'e "Öcalan'a övgü" cezası

Terör örgütü PKK/KCK'nın elebaşı Abdullah Öcalan ile ilgili övücü sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, tutuklanmıştı. Gazeteci Merdan Yanardağ'ın bazı yayınlarda "yargı organlarını aşağıladığı" ve "Öcalan'ı övdüğü" gerekçesiyle RTÜK'e çok sayıda şikayet gitmişti.

Tele 1'e verilen ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ı şirin gösteren ve öven sözleri nedeniyle harekete geçti. Söz konusu konuşmaların yapıldığı mecra olan Tele 1'e verilen ceza açıklandı.

6112 sayılı Radyo Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'da yer alan yayın hizmetleri ilkelerini düzenleyen maddeye değinildi. Merdan Yanardağ'ın, bu maddeye aykırı söylemlerde bulunduğu hatırlatıldı. Sonuç olarak bu sözlerin sarf edildiği Tele 1'e verilen cezanın, "7 gün yayın durdurma" ile "üst sınırdan para cezası" olduğu kaydedildi.

Merdan Yanardağ ne demişti?

Terör örgütü elebaşı Öcalan'ın terör suçuyla yargılanması ve hüküm giymesine rağmen, Merdan Yanardağ tarafından Öcalan hakkında "ülkedeki en uzun süre yatan siyasi mahkum" ifadelerinin kullanılmasının "medyanın bağımsızlığı" kapsamına alınamayacak türde olduğu kaydedildi. 

Öcalan'ı "siyasi mahkum" olarak göstermenin, Türk yargısının güvenirliğine zarar verdiği belirtildi. Öcalan'ın mahkeme tarafından "teröristbaşı" olarak tescillendiği, Merdan Yanardağ'ın, "Normal şartlarda Öcalan serbest kalmalı." ifadelerinin, "yayıncılık ilkelerini ihlali" olarak değerlendirildiği vurgulandı.

Yorumlar (0)