Rapçi Sagopa'nın klibine RTÜK incelemesi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, klibinde sigaraya özendirdiği gerekçesiyle ifade veren Rapçi Sagopa Kajmer hakkında, soruşturmaya yer olmadığına karar vererek dosyayı Radyo Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) gönderdi.

MEDYA 18.01.2020, 12:05 18.01.2020, 15:02

Sagopa Kajmer olarak tanınan rapçi Yunus Özyavuz, Youtube'da yayınlanan "Toz taneleri" adlı klibinde sigara içerek insanları sigaraya özendirdiği gerekçesiyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında adliyeye gelerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verdi. 

Bir vatandaşın ihbarı üzerine başlatılan soruşturmada savcılık, soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi ve dosyayı Radyo Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) gönderdi.

Sagopa Kajmer olarak tanınan rapçi Yunus Özyavuz, savcılık ifadesinde Youtube ile anlaşmalı çalıştıklarını, onların denetiminden geçen kliplerin yayınlandığını ve suç işlemediklerini ifade ederek hakkındaki "sigaraya özendirme" suçlamasını kabul etmedi.

Dosyayı inceleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, klip hakkında inceleme yapmaya görevli ve yetkili makamın RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) olduğunu kaydederek, rapçi Yunus Özyavuz hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararını aldı.

Kararda, 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un ilgili maddesinde "Televizyonda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde tütün ürünlerinin kullanılması ve görüntülerine yer verilmesi ya da internet, topluma açık olan sosyal medya veya benzeri ortamlarda ticari gaye ile veya reklam amacıyla tütün ürünlerinin kullanılması ve görüntülerine yer verilmesi yasaktır." denilerek açıkça tütün ürünlerinin kullanımının yasaklandığı vurgulandı.

Kararda, şunlar ifade edildi:

"4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un ilgili bir başka maddesinde ise yasağın görsel yayın yoluyla ihlal edilmesi durumunda, yasağa aykırı yayın yapan medya hizmet sağlayıcı kuruluşa ihlalin ağırlığı ve yayının ortamı ve alanı göz önünde bulundurularak, ihlalin tespit edildiği aydan bir önceki aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde 1'inden 3'üne kadar idari para cezası verilir. İdari para cezası miktarı, 10 bin liradan az olamaz. Bu cezaya karar vermeye RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) yetkilidir."

Dosyanın bir örneği, gereğinin yapılması için Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) gönderildi.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu