Sıla'nın 'Karanfil' şarkısına suç duyurusu!

Prof. Dr. Orhan Kural, şarkıcı Sıla Gençoğlu'nun 'Karanfil' adlı şarkısının içerisinde geçen 'bi sigara yak' cümlesinin sigarayı özendirici nitelikte olduğu gerekçesini belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

MAGAZİN 12.10.2019, 11:16 12.10.2019, 14:09
Sıla'nın 'Karanfil' şarkısına suç duyurusu!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek suç duyurusunda bulunan Prof. Dr. Orhan Kural, dilekçesinde, Sıla Gençoğlu'nun 'karanfil' adlı şarkısında 'bi sigara yak' sözlerini 5 kez tekrar ettiğini ve şarkının youtube da 15 milyonun üzerinde dinlendiğini vurgulayarak, "Özellikle gençler arasında sevilen ve örnek alınan sanatçının hayranları genelde orta ve lise eğitimindeki çocuklardır. Beğenenlerden yüzde 5'inin bilinçaltına etkili olarak sigaraya başlamasına neden olması halinde kanına girdiği öğrenci ve genç sayısı ortalama 750 bin civarında olacaktır." şeklinde bir açıklama yaptı.

Dilekçesinde şarkının internetten kaldırılması gerektiğini söyleyen Kural, "Kamu sağlığının zarar görmemesi için bu tür sigaraya teşvik etme gayesinde olan paylaşım sahiplerinin bu paylaşımı kaldırmaları ve paylaşımda bulunan kişi hakkında ise caydırıcı cezalar verilmelidir" dedi.

orhan kural ile ilgili görsel sonucu

Yapmış olduğu suç duyurusunun ardından avukatıyla beraber açıklama yapan Prof. Dr. Orhan Kural, "Bu kadar hassas olduğumuz bir konuda neden bir sanatçı baştan sona 'bi sigara yak' desin. Bunu 15 milyon kişi izlemiş, çoğu genç bunların. Kafalarına sigarayı yerleştiriyor. Zaman içinde çocuk, merakla sigaraya başlıyor. Bunlar çok büyük menfaatler karşılığında yapılıyor. Çok üzüntülüyüm. Bunun için suç duyurusunda bulunduk." diye konuştu. Kural'ın avukatı Uğur Demircan ise, "Televizyonda sigaralı sahneleri kesen ve bunları engelleyen bir yasa var. Fakat bir şarkıcının, şarkısında 5 kere 'bi sigara yak' demesiyle ilgili bir yaptırım olmalı. Onun için sigara ile mücadeleye ilişkin mevzuatımızda bir takım düzenlemeler var. Bu düzenlemeler çerçevesinde suç duyurusunda bulunduk. Savcılık olayı soruşturacak, gerekli olan cezayı vereceği kanaatindeyiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
14
hafif yağmur