Pucca'ya hapis şoku: "Escobar bu kadar ceza almadı"

'Pucca' ismiyle tanınan sosyal medya fenomeni Pınar Karagöz ile 'Buryy Soprano' lakaplı Youtuber Burak Aydoğduoğlu’nun 'uyuşturucu özendirme' suçundan yargılandıkları davada karar açıklandı.

MAGAZİN 12.07.2019, 11:44 Banu Fırıncılar
Pucca'ya hapis şoku: "Escobar bu kadar ceza almadı"

'Pucca' ismiyle tanınan Pınar Karagöz ile 'Buryy Soprano' lakaplı şarkıcı Burak Aydoğduoğlu'nun 'uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını özendirme' suçundan yargılandıkları davada karar açıklandı. 

Duruşma, Anadolu 52. Asliye Ceza Mahkemesi'nde gerçekleştirildi. Tutuksuz sanıklar Pınar Karagöz ve Burak Aydoğduoğlu'nun katılmadığı duruşmada, avukatları hazır bulundu.

Sanık Pınar Karagöz'ün avukatı Ali Furkan Tatlı, müvekkilinin suç işleme kastı bulunmadığını ileri sürerek, "Suçun oluşması için özendirme kastı gerekir. Hatta müvekkilimin tweetlerinde uyuşturucuya karşı olduğu da görülmektedir. İfade özgürlüğü kapsamında müvekkilimin kişisel hakları zedelenmektedir. Beraatini talep ederiz." ifadelerini kullandı.

Sanık Burak Aydoğduoğlu'nun avukatı Gülşen Orman Çakar ise "Müvekkilim 11 yaşından beri rap müzik yapmaktadır ve musiki eseri sahipleri grubu meslek birliğine üyedir. Olayda uyuşturucuya teşvik ve özendirme yoktur. Beraatine karar verilmesini talep ediyoruz." dedi.

7 yıl hapis cezası aldı

Mahkeme, davayı karara bağladı. 'Pucca' ismiyle tanınan Pınar Karagöz'ün 'uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendirme' suçunu işlediğinin sabit olduğunu bildiren mahkeme, söz konusu yayının ulaştığı kişi sayısını da göz önünde bulundurarak sanığa 7 yıl hapis cezası verdi. 

Mahkeme, sanığa verilen cezanın geleceği üzerindeki olumsuz etkilerini de dikkate alarak, sanık Karagöz'ün 5 yıl 10 ay hapis ve 3 bin 333 gün karşılığı 66 bin 660 lira adli para cezasına çarptırılmasına hükmetti. 

Sanık Pınar Karagöz'ün 66 bin 660 lira adli para cezasını 24 eşit taksitte ödemesine karar veren mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve verilen cezaların ertelenmesine yer olmadığına hükmetti.

Sanık Burak Aydoğduoğlu hakkında ise İzmir 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde aynı eylem nedeniyle yargılama yapılması gerekçesiyle, sonradan açılan bu davanın reddine karar verildi.

"Ben size ne yaptım? Ben ne yapacağım?"

Pınar Karagöz, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamada bulundu. 7 sene hapis cezası aldığını belirten Karagöz, "Ben şimdi ne yapacağım?" ifadesiyle isyan etti.

Instagram hesabının 'hikayeler' kısmında yaptığı paylaşımlar nedeniyle 7 sene hapis cezası aldığını öğrendiğini ifade eden Karagöz, şunları kaydetti:

"Günaydın arkadaşlar. Az önce 7 sene hapis cezası aldığımı öğrendim. Escobar'la ilgili attığım tweet yüzünden. Escobar bu kadar ceza almadı. 7 sene ne demek ya? Attığım bir tweet yüzünden. Ben size ne yaptım? Ben ne yapacağım?"

Ne olmuştu?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 'uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını özendirme' suçuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar sonucunda, 'PuCCa Fan Clup' isimli Facebook hesabı kullanıcısı sanık Pınar Karagöz ile 'Buryy Soprano' takma adını kullanan YouTube kullanıcısı sanık Burak Aydoğduoğlu'nun uyuşturucu kullanımını özendirici paylaşımlar yaptıklarının belirlendiği ifade edilmişti.

İddianamede, sanık Karagöz'ün sosyal medya üzerinde 1 milyon 72 bin takipçisinin bulunduğu, yaptığı paylaşımlarla takipçilerini uyuşturucu madde kullanımı için cesaretlendirdiği ve kullanmaya özendirdiği bildirilmişti. 

Ayrıca iddianamede, diğer sanık Burak Aydoğduoğlu'nun da YouTube'da paylaştığı ve söylediği 'Mary Jane' isimli şarkının argodaki manasının 'esrar' olduğu da belirtilmişti. Sanığın şarkıda sözü geçen 'Mary Jane'i gerçek kişi olarak değil, 'esrar' maddesini ima ederek söylediği, sosyal medya paylaşım sitelerinde uyuşturucu maddelerin kullanımını alenen özendirdiği kaydedilmişti.

Bu çerçevede sanıklar Pınar Karagöz ve Burak Aydoğduoğlu'nun, 'uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını özendirme' suçundan 5'er yıldan 10'ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istenmişti. 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu