"Pop müzik öldü" tartışması ortalığı karıştırdı!

Ünlü şarkıcı Hande Yener’in "Rap, pop müziği öldürdü" ifadesi magazin gündemine bomba gibi düştü. Bunun üzerine genç şarkıcı Aleyna Tilki'den "Rap popu öldürmedi. Popçular şarkı yapmadı." karşılığı geldi. Peki, ünlü isimler "Pop müzik öldü mü?" sorusunu nasıl yanıtladı?

MAGAZİN 14.12.2019, 10:03 14.12.2019, 10:06
"Pop müzik öldü" tartışması ortalığı karıştırdı!

Ünlü şarkıcı Hande Yener, rap müziğin popu bitirdiğini iddia ederek, "Allah razı olsun rapçilerden. Güzel temizlik yaptılar. Rap, popu yedi." açıklamasında bulundu. Ünlü şarkıcıya ilk yanıt Aleyna Tilki'den geldi. Genç şarkıcı, "Bence rap popu öldürmedi. Popçular şarkı yapmadı. Yapanlar da hit şarkı çıkaramadı." dedi. 

Bunun üzerine müzik dünyasında "Pop müzik öldü mü?" sorusunun yanıtı aranmaya başlandı. Peki, ünlü isimler bu soruyu nasıl yanıtladı?

Gülşen: Pop müzikteki özensiz üretim insanları sıktı

R&B ve hip hop türlerinin trap ile birlikte tüm dünyayı etkisi altına aldığını kaydeden Gülşen, "Türkiye’de de her zaman popüler olan arabeskle birleşerek hayatımıza girdi. Tüm listeleri altüst ederek pop müziği gözden düşürdü. Pop müzikteki özensiz ve aşırı hızlı üretimin insanları sıkmasının da etkili olduğunu düşünüyorum." dedi.

Gülşen, rap’teki anlatım biçimi ve hikâyelerin samimiyetinin insanlara sıcak, yakın ve taze geldiğini vurgulayarak, "Bu durum pop müzik yapanların üretim yaparken tekrar tekrar düşünmesine neden oldu. Pop müziğin başına gelen tehlike aynı şekilde bu tür için de geçerli. Çok iyi şarkılar olduğu kadar bu akımdan faydalanmaya çalışan çok kötü, kalitesiz şarkılar da var. Bu da insanlara bir süre sonra bıkkınlık verebilir. Sonra yeniden başka bir müzik türü popüler olabilir. Bu pop olabilir, rock olabilir. Sonuçta bu bir döngü." ifadelerini kullandı.

Ferhat Göçer: Popçular kısırdöngüye girdi

Ferhat Göçer, rap müziğin dünyada eğilim olduğunu belirterek, "Türkiye’de doğal olarak bundan etkilendi ve rap ülkemizde büyük ilgi gördü. Zamanın ruhunu çok iyi yakaladılar. Türkiye’de rap’in bu kadar yükselmesinin bir diğer sebebi de pop müzik eser sahiplerinin, yayıncılarının ve yapımcılarının bir kısırdöngüye girmiş olması. Dünyada popla, rap ve trap müziklerini birleştirerek çok iyi sentezler çıkardılar." açıklamasında bulundu.

Şu anda dünyada pop müziğin yeniden yükselişte olduğunu aktaran Göçer, "Ancak Türkiye’de bu sentezleme ve birleşme gerçekleşmedi. Bu aynı bir süre sonra rap müziğine de zarar verecek. Bu akımın, daha doğrusu bu yükselişin geçici olmasına sebep olacak. Pop müziğin kısa sürede zamanın ruhunu yakalayarak yine yükselişe geçeceğine inanıyorum." dedi. 

Erol Evgin: Gençler kendilerini rap müzik ile ifade ediyorlar

Pop ve diğer tür müziklerin hiç bitmeyeceğine dikkat çeken Erol Evgin, "Gençler şimdi kendilerini rap müzikle ifade ediyorlar, ona da saygı duyuyoruz. Ben rap dinlemiyorum ama araçta kulak kabartıyorum. Onlar da öyle mutlu oluyor. Rap müzik; toplumsal bir durum, rap dinleyen insanlar kendilerini baskıda hissediyor olabilirler, gençlerin çok sorunları var. Rap yaparak ya da dinleyerek kendilerini ifade ediyorlar." ifadelerini kullandı.

Erol Evgin, kendisinin de ileride bir rap çalışması yapabileceğini söyledi.

Edis: Rap, popun yerine gelemez

Edis, geçen yıl klasik pop öldüğünü kaydederek, "Ne doğacağını göreceğiz. Nasıl ki 1990’lı yılların pop rüzgârı bitti, yeni bir şey doğdu, şimdi de bu bitiyor. Herkes gibi ben de arayış içindeyim. Rap popun yerine gelemez, gelmemesi lazım. Sadece şu anda arabesk ve rap yükselişi var. Yeni popta ne duymak isteniliyor onun üzerinde çalışıyorum." dedi.

Klasik popun gelmeyeceğini vurgulayan Edis, "Ama pop kendini yenileyecek." diye konuştu.

Aşkın Nur Yengi: Rap de bir sentezdir

Pop müziğin asla ölmeyeceğini belirten Aşkın Nur Yengi, "Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Rap de bir sentezdir. Zaman zaman öne çıkabilir sonra gerileyebilir. Tıpkı arabesk gibi. Bazen arabesk önde gitti, bazen de pop müzik. Şu anda da 90’lar özlemle hatırladığımız günler." şeklinde konuştu.

Ajda Pekkan: Müzikte kalıcı olmak önemlidir

Ajda Pekkan, "Pop müzik bitti" ifadelerine tepki göstererek, "Rap geldi diye diğer tarzda şarkı söyleyenler evlerinde mi oturuyor? Bunlar bir dalgalanmadır. Ben de rap dinliyorum ama söylemek için değil, farklılıklarını görmek için. Müzik bir evrim, bu bir eğilim. Yeni nesil rap tarzı yurtdışından geliyor ve dünyayı sarmış bu. Doğal olarak buna ayak uyduruyorlar. Bu bir modadır. Zevki görecelidir. Beyonce, Madonna rap mi yapıyor, ama starlar." dedi.

Müziğin ve popun öldürülemeyeceğini kaydeden Pekkan, "Ben tarzımın dışında çıkmam, ne yapıyorsam odur. Müzikte kalıcı olmak önemlidir. Ve çok çalışmak, sabır. Çalışsınlar, kalıcı olsunlar. Ben caz, klasik ve arabesk dinlerim. Hatta caz, arabesk ve rock söylerim ama rap söyleyemem. O tarz yetişmedim." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
30
açık