Nuri Bilge'den Zeki Demirkubuz'a: "Gerçekten ayıp"

Üç Maymun filminin kendi senaryosunda çalıntı olduğu imasında bulunan yönetmen Zeki Demirkubuz'un iddiasına yıllar sonra tepki gösteren Nuri Bilge Ceylan, sitem etti. Demirkubuz'un ayıp ettiğini kaydeden Ceylan, "Aşağılanan ben oldum ama aşağılık olmadım." dedi.

MAGAZİN 02.12.2023, 11:05 04.12.2023, 09:04 Hakan Öksüz
Nuri Bilge'den Zeki Demirkubuz'a: "Gerçekten ayıp"

Üç Maymun, Kış Uykusu, Bir Zamanlar Anadolu, Ahlat Ağacı ve Kuru Otlar Üstüne gibi filmlerin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan yüzü olarak sinema tutkunları tarafından ilgiyle takip ediliyor. 

Kuru Otlar Üstüne filmi de Cannes'dan ödülle döndü

"Kış Uykusu" filmiyle 2014 yılında Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye" ödülünün sahibi olan Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi Kuru Otlar Üstüne de ödül geldi. Filmin başrolünde yer alan isimlerden biri olan Merve Dizdar, canlandırdığı karakterle Cannes'da "En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne layık görüldü.

Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz, neden bozuştu?

Türkiye'de sanat filmi denilince akla gelen bir diğer yönetmen de Zeki Demirkubuz. Masumiyet, Kader, Bulantı ve Yeraltı gibi filmleriyle tanınan yönetmen Zeki Demirkubuz ile Nuri Bilge Ceylan'ın arasının bozuk olduğu biliniyor. Bir zamanlar arkadaş olan iki yönetmenin arasını bozan durum, Nuri Bilge Ceylan'ın "Üç Maymun" filminin çalıntı olduğu iddiasıyla ilgili.

Yıllardır görüşmeyen ikilinin arası, "intihal" iddiaları nedeniyle açıldı. Zeki Demirkubuz'un, "Üç Maymun" filminin kendi senaryosunda çalıntı olduğuna dair göndermeleri Nuri Bilge Ceylan'ın tepkisini çekti.

Nuri Bilge Ceylan: "Bu kadar yıl arkadaşlık ettik, gerçekten ayıp ediyor"

Çalıntı durumunun olmadığını, Zeki Demirkubuz'un da bunun farkında olduğunu kaydeden Ceylan, "Böyle bir durum varmış gibi algı yaratmayı tercih etti. Bu kadar yıl arkadaşlık ettik, gerçekten ayıp ediyor. Üç Maymun filmini izlemediğini de söyledi. İzlemediğini ileri sürdüğün bir film hakkında neden böyle imalarda bulunursun? Aşağılanan ben oldum ama aşağılık olmadım." ifadelerini kullandı.

Filmlerdeki sahneler üzerinden birbirlerine gönderme yaptılar

İki yönetmen arasındaki tartışma, çektikleri filmlerdeki bazı sahnelere de yansıdı. Zeki Demirkubuz'un "Yeraltı" filminde Engin Günaydın'ın hayat verdiği baş karakter, karşısındaki ödüllü yazara, "Fikirlerimi çaldın." diyordu.

Nuri Bilge Ceylan'ın "Ahlat Ağacı" filminde Doğu Demirkol ile Serkan Keskin'in hayat verdiği karakterlerin arasındaki tartışmanın da Zeki Demirkubuz'un iddialarına cevap niteliğinde olduğu öne sürülüyor.

Yorumlar (0)