Altın Portakal'da "Önce düzgün otur" tepkisi

Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında yarışan "Omar ve Biz"in Ukraynalı yönetmeni Maryna Er Gorbach, soru sormak isteyen izleyicinin oturma şeklini beğenmeyince seyirciyi sert bir dille uyardı.

MAGAZİN 30.10.2019, 09:39 30.10.2019, 09:48
Altın Portakal'da "Önce düzgün otur" tepkisi

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 56'ncısını düzenlediği Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında ulusal kategoride yarışan filmlerinden "Omar ve Biz"in galası, AKM'de yapıldı. Film gösterimin ardından filmin yönetmenleri Mehmet Bahadır Er ile Ukraynalı eşi Maryna Er Gorbach ve filmin oyuncuları izleyicilerle söyleşi yaptı.Yönetmen Gorbach, bir izleyici kendisine soru sorduğu sırada, izleyicinin oturuş tarzının kendisini rahatsız ettiğini belirterek, "Soru sormak istiyorsanız saygıyla sorun. Soru sormak istiyorsanız oturuş şeklinizi değiştirin" diye çıkıştı. Bunun üzerine soruyu soran izleyici öne doğru egilerek, "O zaman böyle sorayım" dedi. Söyleşinin bitiminde yönetmen Gorbach, sert dille uyardığı izleyiciden özür diledi. Gorbach, "Sert cevap verdim özür dilemek istiyorum" şeklinde konuştu.

MÜLTECİLERLE TİYATRO GRUBU KURDU

Filmde "Omar" karakterini canlandıran Suriyeli mülteci Tajher Yakub,canlandırdığı karakterle bir mesaj vermek istediğini belirtti. Yakub, "Her sabah uyandığınızda bazı yabancı halkları görüyoruz. Ben 7 senedir Türkiye'deyim. Kimse bana gelip ne olduğunu sormadı. "Haliniz nasıldır" diye soran olmadı. Suriye'de üniversite okuyordum. Tiyatro deneyimim var. İlk yıl Türkiye'de zorlandım. Eğer burada kalacaksam dilini öğrenmeliyim dedim Türkçeye çalıştım. Dili öğrendim. Bir arkadaş grubu ile tiyatro kurduk. Şimdi oyunculuk yapıyorum ve üniversitede öğrenciyim" dedi.

FİLMDEKİ MÜLTECİ OYUNCU GÖÇMEN OLARAK FRANSA'YA GİTTİ
Filmin diğer yönetmeni Mehmet Bahadır Er, filmdeki bir diğer Suriyeli mülteci Hala Alsayahneh'nin mülteci olarak Fransa'ya gittiğini belirtti. Film çekiminden sonra Fransız konsolosun Hala'ya aracı olup Fransa'ya gönderttiğini belirten Er, filme konu edilen olayı ise şöyle anlattı:"Gittiğim berberde bir mülteci çırak olarak çalışmaya başladı. Türkçe bilmiyordu. Emir kipiyle konuşuyordu. Pakistanlıydı ve günübirlik işlerde çalışıyordu. Pakistan'da kameramanmış. Bu beni çok etkiledi. Sürekli berbere gittim. Berber çırakla çalışmak istedim ama teklif için gittiğimde gitmişti. Onun üzerine filmi yazdım."

"SORUNUN YANITINI ZEVKLE VERİYORUM"

Filmin yurtdışı gösterimlerinde seyircilerin "Omar" karakterinin neden gelmediğini sorduğunu söyleyen Er, "Bunun cevabı aslında onlarda, bu sorunun yanıtını zevkle veriyorum. Göçmen hikayelerini artık insanlar görmek istemiyor" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
10
açık