Zorlu PSM'de maske tiyatrosu: Sahne Mummenschanz grubunun!

Sessiz maske tiyatrosu yapan İsviçreli Mummenschanz grubu, bugün ve yarın İstanbul'daki Zorlu PSM'de sahne alacak. Gösterilerin başlama saatleri açıklandı. Gösterileri hakkında bilgi veren grubun kurucularından Floriana Frassetto, "Evrensel bir dil olan sessizliği seçtik. 7'den 70'e herkese hitap ediyor." dedi.

KÜLTÜR-SANAT 04.11.2023, 10:32 06.11.2023, 12:13 Hakan Öksüz
Zorlu PSM'de maske tiyatrosu: Sahne Mummenschanz grubunun!

Dünyaca ünlü İsviçreli grup Mummenschanz, İstanbul'da sanatseverlere unutulmaz bir gösteri sunacak. Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM) Platinum Sahnesi'nde bugün ile yarın yapılacak gösterilerin başlama saatlerinin 15.00 ve 19.00 olduğu bildirildi. 

1972 yılında kurulan grup, sessiz gösteri yapıyor

Fransa'nın başkenti Paris'te 1972 yılında sessiz sedasız kurulan Mummenschanz grubu, tahmin edilemeyen bir üne kavuştu. Üç sanatçı tarafından kurulan grup, ilginç maskeleri ve etkileyici kostümleriyle canlandırdıkları karakterler ile tüm yaş gruplarına hitap ediyor. 

Hayal gücü ile izleyicileri büyülüyorlar

Floriana Frassetto, Bernie Schürch ve Andres Bossard, maskelerin gücünü kullanarak izleyicileri şaşkınlığa sürüklüyor. Grubun üyelerinden biri olan Frassetto, gösterileri hakkında, "Kukla tiyatrosuna benzetiliyor ancak esasında çok daha farklı bir tarz bu." dedi.

"Onlar kukla değil, karikatür parçaları"

İlk olarak bütün vücudu kaplayan maskelerle başladıklarını kaydeden Floriana Frassetto, "Esasında onların kukla olmadığını söylemem gerek. Kendi kendine katlanabilen, bazen yürüyen bir adam olan, bazen de bir kuşa dönüşen karikatür parçaları gibi düşünmek lazım. Gündelik malzemeler üzerinden oluşturduğumuz bir duygu iletişimi var. Bunu seyirciye aktarıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Evrensel bir dil olan sessizliği seçtik"

Kendisinin gösteride canlandırdığı büyük yeşil ağzı örnek veren Frassetto, "Yuvarlanarak gelen bu ağız açılıyor ve dil çıkıyor. Ardından kendini yalamaya başlıyor bu dil. Çocuklar da büyükler de gülüyor. 6 yaşına da 106 yaşına da hitap ediyor bu şov. Bir aile gösterisi diyebiliriz. Sessizliği seçmemizin sebeb, İsviçre'de konuşulan 4 farklı dilin olmasıdır. Bir hiçbirini değil, evrensel bir dil olan sessizliği seçtik." diye konuştu.

Yorumlar (0)