Ziyaretçilerini 9 bin yıl öncesine götürüyor

İzmir'e bağlı Selçuk ilçesinde farklı uygarlıklardan taşıdığı izlerle ziyaretçilerini milattan evvel 7000'lere değin uzanan tarih yolculuğuna çıkaran Efes Antik Kenti, gece ışıklandırmasıyla birlikte farklılığını ortaya koyuyor.

KÜLTÜR-SANAT 24.06.2023, 19:55 Koray
Ziyaretçilerini 9 bin yıl öncesine götürüyor

Dünyanın en önde gelen antik yerleşimleri arasında bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Efes Antik Kenti, özel ledlerle gerçekleştirilen ışıklandırma faaliyetinin ardından gece farklı bir görünüme bürünüyor.Geceye selam veriyor

Teknoloji destekli ışıklandırma sistemi kullanılarak aydınlatılan antik kent, akşam saatlerinde kültür sanat organizasyonları için de ev sahipliği yapıyor.

Efes, havanın kararmasının akabinde yanan ışıklarla adeta geceye selam veriyor. Sanatsal aktiviteler için Efes'e gelenler ise ışıklandırılan güzergah üzerinde yürüyüş yapmanın keyfini yaşıyor.Gece de ziyaret edilebiliyor

Kentte milattan sonra II. yüzyıla tarihlenen Trajan Çeşmesi, Domitian Tapınağı, Kuretler Caddesi, Agora Meydanı, Celcus Kütüphanesi, 25 bin kişi oturma kapasitesine sahip antik tiyatro, antik liman ve stadyum, gece aydınlatmasıyla oluşan farklı ihtişamı ve estetiğiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Özel ledlerle aydınlatılan 17 metre yüksekliğinde, 21 metre genişliğindeki Celcus Kütüphanesi, sanat tutkunlarına görsel şölen sunuyor. Zengin mimari süslemeleriyle öne çıkan çıkan yapı, gece ise görenleri etkiliyor.

Özel ledler kullanılan antik kent, ülkemizde gece ziyaret edilebilen ören yeri olma özelliğine de sahip.

Antik Çağ'ın politik ve ticari merkezi olduğu bilinen Efes, Anadolu'nun eski ana tanrıça geleneğine dayalı Artemis Tapınağı'nın kalıntılarıyla dünyadaki yedi harikadan birini de bünyesinde barındırıyor.

Yorumlar (0)