Yüzey araştırmaları sırasında önemli keşif!

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yapılan yüzey araştırmaları sırasında, kaya mezarlarının içinde Süryanice iki kitabe keşfedildi.

KÜLTÜR-SANAT 15.12.2019, 23:40
Yüzey araştırmaları sırasında önemli keşif!

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Yıldız, bu kitabelerin ’mezartaşı’ kitabesi olduğunu belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayı ile Diyarbakır ve ilçelerinde Ortaçağ ve sonrasına ait kültür varlıklarının tespiti için Silvan ilçesinde yürütülen yüzey araştırmaları sırasında, Bahçeköy’de bulunan kaya mezarlarının içinde Süryanice iki kitabe keşfedildi.

Bölgede Kaymakamlık desteğiyle 10 yıldır çalışma yürüten Dicle Üniversitesi (DÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Yıldız, Türkiye’de kaya mezarları içinde ilk kez kitabelerin tespit edildiğini belirtti.

Kitabelerin fotoğrafını Mardin Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz’ün de incelediğini aktaran Yıldız, bunların Süryanilere ait "mezartaşı" kitabesi olduğu sonucuna vardıklarını belirtti.

Bu kitabede buranın bir papaz mezarı olduğunu aktaran Yıldız, "Monoha adlı papazın burada gömülü olduğu ve bu kitabeyi okuyan herkesin bu papaz için dua etmesi yazılıyor. Bölgede yaptığımız araştırmada, ilk kez içinde Süryanice kitabe bulunan bir mezara denk geldik. Bu Türkiye için de bir ilk olabilir. Şimdiye kadar yaptığımız literatür çalışmalarında, içerisinde Süryanice kitabe olan bir kaya mezarına rastlamadık. Bu kaya mezarı Süryaniler tarafından mı yapıldı, yoksa daha önce yapılmıştı da bu Süryaniler tarafından mı kullanıldı? Bu, ileriki çalışmalarımızda netlik kazanacak." dedi.

Yıldız, "Bu mekan daha sonraki dönemlerde Şapel olarak da kullanılmıştır. Bunu doğu uçtaki apsis nişinden anlıyoruz. Bu kaya mezarının ne zaman inşa edildiğini, yapıldığını net olarak bilmiyoruz. Ama çok eski olduğu, hem kalıntılardan, hem de kitabelerden anlaşılıyor" dedi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu